Γ’ Εθνική Κρήτη

Φοβερός Εργοτέλης, συνέτριψε με 5-1 τον Παναιγιάλειο (Δηλώσεις)

Μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης νίκησε με 5-1 τον Παναιγιάλειο στο Παγκρήτιο και βρίσκεται και πάλι στις θέσεις παραμονής της Football League.
Το φιλμ του αγώνα
2′ Πλασέ του Μπουρσέλη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Τσάπαλος για τους φιλοξενούμενους.
10′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ασταθής απόκρουση από τον Τσάπαλο, και στην επαναφορά της μπάλας θα κερδίσει πέναλτι ο Εργοτέλης, μετά το “άτσαλο” μαρκάρισμα του γκολκίπερ του Παναιγιάλειου πάνω στον Μανουσάκη..
11′ Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάϊπερς, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια, κρατώντας παράλληλα το μηδέν στην εστία του.
23′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ζαφειράκη, η μπάλα θα περάσει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Εργοτέλη.
33′ Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Πολιανίδη να μπαίνει στη θέση του Ζαφειράκη για την ομάδα του Παναιγιάλειου
41′ ΓΚΟΛ! Κάθετη πάσα του Σταματάκου στον Κάϊπερς, αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή του Τσάπαλου θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Παναγιάλειου, ανοίγοντας το σκορ στο παιχνίδι, παίρνοντας παράλληλα “ρεβάνς” μετά την άστοχη εκτέλεση πέναλτι που είχε στο 11ο λεπτό. 1-0
46′ Ο Σταμάτης θα φέρει το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους, με πλασέ έξω από την περιοχή.
49′ Εκτέλεση κόρνερ για τον Παναιγιάλειο, ο Βλάχος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω στα σώματα των αμυντικών του Εργοτέλη, χάνοντας την ευκαιρία για την ομάδα του.
54′ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Σταμόπουλος με κεφαλιά πάσα θα βρει τον ξεμαρκάριστο Κάϊπερς, με τον τελευταίο να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσάπαλου με προβολή.
57 ΓΚΟΛ! Καταπληκτική προσπάθεια του Έφορντ, ο οποίος ξεκίνησε από τη σέντρα, και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα, πραγματοποιώντας το 2-1 για τους γηπεδούχους.
59′ ΓΚΟΛ! Ο Βέλγος, Ούγκο Κάϊπερς, σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, κάνοντας με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή το 3-1 για την ομάδα μας, δίνοντας “αέρα” δυο τερμάτων στον Εργοτέλη.
65′ ΓΚΟΛ! Ο Νίκος Σταματάκος θα ξεφύγει από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και με πλασέ με το αριστερό πόδι θα στείλει τη μπάλα για 4η φορά στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσάπαλου.
69′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Έφορντ, με τον επιθετικό του Εργοτέλη να χάνει το τετ-α-τετ απέναντι στον Τσάπαλο, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ του Παναιγιάλειου.
81′ Σουτ του Έφορντ υπό πίεση μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα καταλήξει στην αγκαλιά του Τσάπαλου.
86′ Ο Ζόσεφ Έφορντ με πλασέ μέσα από την περιοχή θα πραγματοποιήσει το 5-1 για τους “κιτρινόμαυρους”, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο ματς, με τους φιλάθλους του Εργοτέλη να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του Τάκη Γκώνια..

Δείτε στιγμιότυπα του αγώνα:

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ανδρουλάκης: «Συνδυάσαμε εμφάνιση και αποτέλεσμα»

O Αντώνης Ανδρουλάκης εκ μέρους του τεχνικού τιμ και ο Νίκος Σταματάκος εκ μέρους των παικτών αντίστοιχα εκπροσώπησαν την ομάδα μας στην συνέντευξη τύπου που πραγματοποιήθηκε λίγο μετά την μεγάλη νίκη του Εργοτέλη επί του Παναιγιάλειου.Ο γυμναστής της ομάδος μας Αντώνης Ανδρουλάκης έκανε λόγω για συνδυασμό θεάματος και αποτελέσματος

Εκ μέρους των παικτών του Εργοτέλη ο Νίκος Σταματάκος αναφέρθηκε στην κυριαρχία της ομάδας μας στο παιχνίδι

O προπονητής του Παναιγιάλειου Πέτρος Δημητρίου παρουσιάστηκε ιδιαίτερα προβληματισμένος, αναλαμβάνοντας την ευθύνη για ήττα της ομάδα του δίνοντας παράλληλα συγχαρητήρια στον Εργοτέλη και τον προπονητή μας.

«Σήμερα χάσαμε με ένα βαρύ σκορ, είναι από τα παιχνίδια που μας προβληματίζουν στην προσπάθεια που κάνουμε για τη σωτηρία. Ελέγχαμε το πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίσαμε στην έναρξη του δευτέρου και θα μπορούσαμε να είχαμε και γκολ, αλλά μετά το 2-1, είχαμε κακή ισορροπία, στο 3-1 ήρθε μια απογοήτευση που δεν χρειαζόταν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το χειρότερο που έχουμε κάνει, κάποια παιδιά δεν ήταν σε καλή ημέρα, δεν είχαμε ψυχολογία, ζητάμε συγνώμη από τους φιλάθλους μας, αλλά δεν έχουμε περιθώριο να βάλουμε πλερέζες, αλλά να κοιτάξουμε τον επόμενο αγώνα με την Παναχαϊκή.

Συγχαρητήρια στον Εργοτέλη και τον προπονητή του. Στο σημερινό ματς δεν δικαιούμασταν τίποτα γιατί είχαμε κακή παρουσία σε όλες μας τις γραμμές. Όταν χάνει μια ομάδα, χάνουμε όλοι μαζί. Βάζουμε τα κεφάλια κάτω για να φέρουμε την ομάδα εκεί που πρέπει.

Με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία μπορούμε να σωθούμε, όχι όμως με τέτοιες εμφανίσεις. Παίρνω την ευθύνη όπως πρέπει να γίνεται. Το πλεονέκτημά μας η αμυντική λειτουργία δεν πήγε καλά σήμερα. Έχω την ευθύνη να τη διορθώσω και μαζί με τα παιδιά να προσπαθήσουμε. Είμαστε αποφασισμένοι να συσπειρωθούμε και να σηκώσουμε κεφάλι».

Οι συνθέσεις των Ομάδων:

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (79′ Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μαζουλουξής, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (66′ Κούρτι), Κάϊπερς, Μανουσάκης (50′ Έφορντ), Σταματάκος
Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσαπαλος, Ρέλλας (46′ Γκάναλς), Γραμματικάς, Βλάχος, Σκαρτσίλας (62′ Ντέιβιντ), Γκούμας, Ζαφειράκης (33′ Πολιανίδης), Γαβριλίδης, Τζανουλίνος, Μηλιώτης, Σταματής