Κρήτη

Εξάσφαιρη η Δαμάστα και πάντα πρώτη στην Α2 ΕΠΣΗ

Η Δαμάστα έκανε το καθήκον της, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 6-0 του ΑΟ Καμινίων, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ PWM MEDICAL. Με το τρίποντο αυτό, διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο καλές φάσεις για τους γηπεδούχους με Μαρκάκη και Κλαπάκη, με τη Δαμάστα να έχει υπομονή στο παιχνίδι της, απέναντι στον ΑΟΚ που ήταν μαχητικός στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια είχε δοκάρι ο Μανουσάκης και μεγάλη φάση ο Τσαϊνης για να ανοίξει το σκορ. Την αντίπαλη άμυνα η ομάδα του Μανόλη Φρουδάκη την ξεκλείδωσε στο 29’ με τον Τζουβάρα να κυνηγά μια δύσκολη φάση και να γυρίζει τη μπάλα πριν βγει άουτ. Μέσα στην περιοχή ο Τζανής την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να τη διώξει. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Χαλκιαδάκης με σουτ έκανε το 2-0 και έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η ανωτερότητα της Δαμάστας φάνηκε ολοκληρωτικά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και τα γκολ άρχισαν να πέφτουν “βροχή”. Στο 47’ από σέντρα του Χαλκιαδάκη, ο Τσαϊνης με πλασέ έκανε το 3-0. Το 4-0 έγινε με κοντινό πλασέ του Σαρρή στο 52’ και γρήγορα ήρθε και το 5-0 στο 57’ με σκόρερ τον Τζουβάρα. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 62’ ο Ντίνος.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Μαργαρίτης, Βερούσι, Σερλιδάκης, Σαρρής, Μανουσάκης (65’ Ζέρο), Χαλκιαδάκης, Τζουβάρας, Ζαχαριουδάκης (46’ Μουλακάκης), Τσαϊνης (51’ Ντίνος), Κλαπάκης (60’ Κωστάλ), Μαρκάκης.

ΑΟ ΚΑΜΙΝΙΩΝ: Σαμαριτάκης, Χαλίκης, Καλαϊτζάκης, Νταβέλης, Τζανής, Μεχίλι (46΄Κίτσας), Μπρίνταλος, Δουκιαντζάκης, Μπόμης, Σωπασής, Τσελίκια (65’ Τζιώτης)