Αθλητικά

ΑΕΚ – ΑΕΛ 3-0: Επιστροφή στις νίκες με τριάρα

Ένοπλο επεισόδιο σε ταβέρνα στη Βάρη - Δύο νεκροί και μία τραυματίας

Η Ένωση χάρη στα ωραία γκολ που σημείωσαν οι τρεις Πορτογάλοι Σιμόες, Ολιβέιρα και Λόπες πήρε το τρίποντο στο βροχερό ΟΑΚΑ κόντρα στους «βυσσινί»

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, καθώς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 1 νίκησε την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ με 3-0, πηγαίνοντας στους 34 βαθμούς.

Το συντηρητικό σχήμα του Καρέρα με τρεις στόπερ και δύο αμυντικά χαφ δεν βοήθησε την ΑΕΚ που για 45 λεπτά έμοιαζε εγκλωβισμένη, ώσπου ήρθε το πανέμορφο γκολ του Σιμόες στις καθυστερήσεις για να λύσει τον γόρδιο δεσμό. Το γκολ απελευθέρωσε την Ένωση, καθώς στο δεύτερο μέρος με Ολιβέιρα (50′) και Λόπες (62′)ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, κλειδώνοντας το τρίποντο.

Η ΑΕΛ έπαιξε πολύ παθητικά και το πλήρωσε, αφού σχεδόν σε κανένα σημείο του ματς δεν απείλησε τον Μπάρκα.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Ο Σιμόες έπαθε… Ζλάταν

Η καλά οργανωμένη αμυντικά ΑΕΛ έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βγάλει φάσεις στο βροχερό τερέν του ΟΑΚΑ, κάνοντας επιθέσεις κυρίως από αριστερά. Το θέαμα ήταν κακό και χαρακτηριστικό ήταν πως η καλύτερη φάση ήταν ένα μακρινό σουτ του Βέρντε στο 23’.

Οι «βυσσινί» είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και μπορεί να μην απειλούσαν τον Μπάρκα, όμως δεν είχαν κινδυνέψει κιόλας, ενώ από το 25’ και μετά προσπάθησαν να πάρουν κάποια μέτρα. Εκεί που όλα έδειχναν πως πάμε σε ένα βαρετό και ανούσιο 0-0 στις καθυστερήσεις ο Ολιβέιρα έκανε μια σέντρα από δεξιά και ο Σιμόες με αριστοτεχνικό τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0.

«Λύθηκε» στο β΄μέρος

Κατ΄ευχήν  ξεκίνησε το β’ μέρος για την ΑΕΚ καθώς στο 50’ ο Ολιβέιρα με ωραία προσπάθεια μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, δίνοντας παράσταση νίκης στην ομάδα του. Το γκολ έλυσε τα πόδια των παικτών του Καρέρα που κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα στη συνέχεια.

Έτσι, στο 62’ έγινε το 3-0 από τη δεύτερη ασίστ του Μάνταλου και την εκτέλεση του Λόπες. Τα όσα ακολούθησαν ήταν διαδικαστικά στο ΟΑΚΑ, με τον Καρέρα να προφυλάσσει τον Ολιβέιρα, κάνοντας τον αλλαγή όπως και τον Μάνταλο λίγο μετά. Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-0