Άλλα Sports Επικαιρότητα

Τσιτσιπάς: «Λύγισε» στην πρεμιέρα του ATP Finals

Δεν τα κατάφερε ο Έλληνας πρωταθλητής Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα του τουρνουά. Ο Ντόμινικ Τιμ φάνηκε να είναι πιο συγκεντρωμένος και κατέκτησε τη νίκη με 7-6(5), 4-6, 6-3, σε 2 ώρες και 18 λεπτά.

Απάντηση για την ήττα στον περσινό τελικό της διοργάνωσης, έδωσε ο 27χρονος Αυστριακός, Νο3 στον κόσμο, στην πρώτη αναμέτρηση για το Group London 2020 κόντρα στον Τσιτσιπά, ο οποίος «πάλεψε» το πρώτο σετ που έχασε στη παράταση.

Ο 22χρονος κάτοχος του τίτλου κατέκτησε το δεύτερο σετ, όμως στο τρίτο βρέθηκε από την αρχή να κυνηγάει στο σκορ (3-0) τον Τιμ, που ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το κατέκτησε με 6-3, παίρνοντας συνάμα τη νίκη με 2-1 σετ.

Έτσι ο Στέφανος Τσιτσιπάς θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στο δεύτερο ματς που θα δώσει την Τρίτη (17/11) κόντρα στον ηττημένο του αποψινού αγώνα Ράφαελ Ναδάλ – Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ενώ αύριο, Δευτέρα 16/11 μπαίνει στη «μάχη» και το Group Tokyo 1970 με τις αναμετρήσεις Τζόκοβιτς-Σβάρτσμαν (4μ.μ.) και Μεντβέντεφ-Ζβέρεφ (10μ.μ.).