Μπάσκετ

Euroleague: Κατάρρευση του Παναθηναϊκού στο ντεμπούτο Κάτας – Βαριά ήττα από τη Φενέρ

Οι «πράσινοι» έχασαν 100-74 στην Κωνσταντινούπολη – Εντυπωσιακό το 15/24 τρίποντα των γηπεδούχων

Αποκαρδιωτική ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού στο ντεμπούτο του Όντεντ Κάτας. Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα 100-74 με κάτω τα χέρια από τη Φενέρμπαχτσε, σε ένα παιχνίδι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά προς τα πού θα όδευε.

Ο Ισραηλινός κατάλαβε ήδη από το παρθενικό του ματς στον «πράσινο» πάγκο τι πρέπει να διορθώσει και αυτό δεδομένα είναι (και) η περιφερειακή άμυνα της ομάδας του. Το εντυπωσιακό 15/24 τρίποντα της τουρκικής ομάδας είναι ό,τι πιο χαρακτηριστικό από πλευράς στατιστικής.

Η Φενέρ είχε συνολικά 36/58 σουτ εντός παιδιάς, ενώ έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της στο «τριφύλλι» με το 31-12 του α’ δεκαλέπτου. Ένα άλλο στατιστικό που μαρτυρά πώς κύλησε η αναμέτρηση, είναι τα ριμπάουντ της ελληνικής ομάδας, έχοντας 17 επιθετικά και μόλις 12 αμυντικά.

Πάντως, ο Ισραηλινός τεχνικός δοκίμασε αρκετά σχήματα και πρόσωπα, αλλά η ομάδα του δεν ανταποκρίθηκε. Βεβαίως, η πορεία στη Euroleague είχε φανεί εδώ και καιρό πως θα τελειώσει από τη regular season, με αποτέλεσμα το 6-13 (νίκες-ήττες) στο οποίο υποχώρησε ο Παναθηναϊκός να μην σημαίνει κάτι σε αυτήν την περίοδο. Αυτό που μετρά, είναι η βελτίωση, η οποία πρέπει να έρθει όσο το δυνατόν ταχύτερα.

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν τις ίδιες παθογένειες που βγάζουν σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς στο σκορ, αλλά αυτήν τη φορά όχι μόνο δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν, αλλά κινδύνευσαν και με ακόμη πιο βαριά ήττα, καθώς η διαφορά είχε φτάσει και στο -30 (100-70) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να μειώσει μέχρι 8 πόντους (38-30) στη δεύτερη περίοδο, αλλά μέχρι εκεί… Η Φενέρ ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, ενώ όταν άρχισε να βρίσκει σκορ και από την περιφέρεια φάνηκε ότι δεν υπήρχε περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74