Επικαιρότητα Μπάσκετ

Μουντομπάσκετ 2019: Ήττα που σήμανε το καμπανάκι κινδύνου της Ελλάδας από την Βραζιλία

Η Βραζιλία κατάφερε να ακυρώσει όλα τα ατού της ελληνικής ομάδας και έφτασε στη νίκη η οποία θα πρέπει να μας διδάξει για την συνέχεια

O Βαρεζάο με καλάθη 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έδωσε προβάδισμα με 78-76 στους Βραζιλιάνους και ενώ είχε ισοφαρίσει ο Πρίντεζης με τρίποντο (76-76). Μοιραίος ο Κώστας Σλούκας που αστόχησε σε βολή 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου ξεκίνησαν πολύ καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 15-19 και στο ημίχρονο με 30-40. Ωστόσο οι Βραζιλιάνοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και ανέτρεψαν το σκορ. Ήδη από την τρίτη περίοδο προηγείτο με 56-53.

Η «γαλανόλευκη» δεν αντιμετώπιζε κανένα αγωνιστικό πρόβλημα και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τους συμπαίκτες του έδωσαν τον καλύτερό του εαυτό με σκοπό να έρθουν πιο κοντά στην πρόκριση.