Επικαιρότητα Μπάσκετ

Μπλακ άουτ και ήττα από την Ζαλγκίρις

Για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός έδειχνε πως έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης απέναντι στην Ζαλγκίρις, καθώς έφτασε την υπέρ του διαφορά στους 11 πόντους (58-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» υπέστησαν… μπλακ άουτ, επέτρεψαν στους Λιθουανούς να επιστρέψουν στο σκορ και να φύγουν με την νίκη από το ΣΕΦ με 67-68, μετά από 2/2 βολές του Γιοκουμπάιτις στα 3’’ πριν το φινάλε.

Το παιχνίδι στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Χάρισον να είναι… καυτός, πετυχαίνοντας τους οκτώ πρώτους πόντους του Ολυμπιακού (8-2), όμως η αντίδραση των Λιθουανών ήταν άμεση και με ένα σερί 0-8, μετέτρεψαν το 10-3 σε 10-11. Ο Παπανκολάου… έσπασε το σερί των Λιθουανών, όμως Γιοκουμπάιτις και Ρούμπιτ έγραψαν το 12-16, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Ζαλγκίρις μπροστά με 18-23, μετά από τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή και τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 8-20.

Μάρτν και Τζένκινς πήραν την σκυτάλη στο «ερυθρόλευκο» σκοράρισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 25-27, τέσσερις σερί πόντοι του Πρίντεζη έφεραν το ματς στα ίσα (29-29), ενώ δύο βολές του ΜακΚίσικ έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά μετά από αρκετή ώρα (33-31) και τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (37-34).

Οκτώ συνεχόμενοι πόντοι από τους Σλούκα, Μάρτιν και Βεζένκοφ, έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 49-41, ενώ το γκολ – φάουλ του Βεζένκοφ, έφερε τους Πειραιώτες για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (52-41 στο 27’), την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (58-47)

Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, φάνηκε πως επαναπαύτηκαν με το υπέρ τους προβάδισμα, δίνοντας στους Λιθουανούς την δυνατότητα να επιστρέψουν στο ματς και να μειώσουν  στο καλάθι (62-60 στο 36’).  Το κάρφωμα του Έλις, μετά από ασίστ του Σλούκα, έδωσε πολύτιμη ανάσα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (64-60), όμως το γκολ – φάουλ του Γιοκουμπάιτις, έφερε το ματς στον πόντο (64-63).  Ο Σπανούλης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 67-63 στο 1’47’’, όμως ο Γουόκαπ με τρίποντο έφερε και πάλι το ματς στον πόντο (67-66).  Σπανούλης και Γιοκουμπάιτις αστόχησαν σε τρίποντα, το ίδιο ο Σλούκας στα 29’’,  με τον Γιοκουμπάιτις να κερδίζει επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ για 2 βολές στα 3’’. Ο Λιθουανός ευστόχησε σε αμφότερες για το 67-68, με τον Μπαρτζώκα να ζητά τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση των 3’’.  Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν καν να εκδηλώσουν επίθεση, με την μπάλα να μένει στα χέρια του Κώστα Σλούκα και τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 67-68.

Ο Χασάν Μάρτιν με 12 πόντους (6/6 δίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με τον Σπανούλη να έχει εννέα πόντους και πέντε ασίστ, τον Χάρισον οκτώ, όλους στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ ο Σλούκας είχε έξι πόντους και επτά ασίστ. Για την Ζαλγκίρις, ο Γκριγκόνις είχε 15 πόντους, ο Λοβέρν 13 και ο Γιοκουμπάιτις 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.