Επικαιρότητα Μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 100άρα από τη Μόσχα, 105-88 τη Χίμκι

Στο 8-8 είναι στη Euroeague οι ερυθρόλευκοι

Έχοντας 16/29 τρίποντα, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Χίμκι με 105-88 στη Μόσχα.

Οι ερυθρόλευκοι μετρούσαν τρεις σερί ήττες, οπότε η επιστροφή στις νίκες ήταν μονόδρομος και το έκαναν με εντυπωσιακό τρόπο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε καλά στο ματς, αφού με τρία τρίποντα από Πρίντεζη (2) και Σλούκα προηγήθηκε με 12-6 στο 5′, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (23-26).

Στη δεύτερη, ήταν η σειρά των Ρώσων με το Σβεντ, ο οποίος είχε 3/3, να «πυροβολήσουν» από τη γραμμή του τριπόντου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με +5 (35-30) στο 13′, αλλά η είσοδος του Σπανούλη και τα καλάθια από τους Βεζένκοφ και Χαραλαμπόπουλο έστειλαν τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια με προβάδισμα (50-51).

Το διάστημα στο οποίο κρίθηκε το παιχνίδι, τελικά, ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Πειραιώτες έβρισκαν λύσεις από Σλούκα, Μάρτιν, Χάρισον και πήγαν στο +14 (64-78). Από εκεί και πέρα, αυτό που είχε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να παραμείνει σοβαρός στην τελευταία περίοδο και το έκανε, παίρνοντας την 8η νίκη (τόσες είναι και οι ήττες του) στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105