Μπάσκετ

Οδυνηρή ήττα για Μάρει στην Ουάσιγκτον (vid)

Σε αντίθεση με τον συμπατριώτη του, Κάιλ Έντμουντ που κέρδισε στην πρεμιέρα του στο Citi Open, επιστρέφοντας μετά από 23 μήνες στο ATP Tour, ο Άντι Μάρει δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με νίκη την προετοιμασία του για το US Open.

Ο πολύπειρος Σκωτσέζος, προβλημάτισε με την εικόνα του και κυρίως με τη φυσική του κατάσταση, γνωρίζοντας την ήττα με 7-6(8), 4-6, 6-1 από το Νο115 της παγκόσμιας κατάταξης, Μίκαελ Ίμερ για τον 1ο γύρο του Citi Open τη Δευτέρα.

Το πρώην Νο1 και νυν Νο50 του κόσμου, έχασε 4 ευκαιρίες set point στο εναρκτήριο σετ, ωστόσο ανέτρεψε το προβάδισμα με 3-1 games του Σουηδού στο 2ο σετ, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει.

Στο 3ο σετ, ο Ίμερ ήταν πιο δυνατός και κατάφερε να ολοκληρώσει τη σπουδαία νίκη του μετά από 2 ώρες και 50 λεπτά αγώνα.

“Είμαι ενθουσιασμένος. Ήταν η πρώτη μέρα του US swing και έχω πολύ δρόμο μπροστά μου, όμως ήταν ένα πολύ καλό ξεκίνημα” είπε στην on-court συνέντευξή του ο 23χρονος Ίμερ.

Στο 2ο γύρο της ATP 500 διοργάνωσης, ο Σουηδός θα αντιμετωπίσει το Νο15 του ταμπλό, Ασλάν Καράτσεφ.