Μπάσκετ

Παναθηναϊκός – Μπάγερν 98-83 : Νίκησε τα γερμανικά τρίποντα

Οι Γερμανοί έβαλαν 15/30 τρίποντα, όμως οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έπαιξαν άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με κορυφαίους τους Καλάθη, Παπαγιάννη και Τόμας πήραν τη νίκη.

«Πράσινο» showtime

Ονειρικό πρώτο τρίλεπτο με 10-0 έκανε ο Παναθηναϊκός με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και τον Καλάθη να έχει ήδη τρεις ασίστ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν απτόητοι για το 19-2, με την Μπάγερν να μειώνει 19-7 σκοράροντας με βολές και ένα τρίποντο του Μπρέι. Πριν από αυτό το καλάθι, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Ο Πιτίνο έβαλε γρήγορα τη second unit (Ράις – Τζόνσον – Παπαπέτρου – Τόμας – Βουγιούκας) με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 28-18, έχοντας 8/13 δίποντα, 3/6 τρίποντα και μόλις ένα λάθος και τον Καλάθη στις 5 ασίστ.

Πού είναι η άμυνα;

Ο Καλάθης ξαναπέρασε στο ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο παίζοντας μαζί με τον Ράις. Το ζήτημα ήταν πως ο Παναθηναϊκός είχε χάσει την καλή αμυντική συνοχή, με την Μπάγερν να μειώνει στους 5 (37-32 στο 14’). Οι παίκτες της Μπάγερν είχαν 6/9 εντός παιδιάς στη δεύτερη περίοδο, ενώ σε όλη την πρώτη έβαλαν μόλις 4 σουτ και οι Βαυαροί είχαν επιστρέψει για τα καλά για το 39-38 με το γκολ φάουλ του Μονρό και το ματς ξεκινούσε πάλι. Ένα μίνι επιθετικό κρεσέντο του Μπέντιλ έκανε το 46-41, όμως πρόβλημα ήταν για τον Παναθηναϊκό ο Μπρέι που είχε φτάσει τους 11 με 3/5 τρίποντα. Οι «πράσινοι» ενώ είχαν 10 επιθετικά ριμπάουντ έκαναν 4 λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο (είχαν ένα στο πρώτο) και δέχτηκαν 35 (!) πόντους από τους Βαυαρούς που είχαν 50% στα τρίποντα (9/18) για το 53-53.

Η Μπάγερν συνέχιζε ανενόχλητη να σουτάρει τρίποντα (57-64 στο 22’) με τον Παναθηναϊκό να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ αλλά εις μάτην. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο επέμεναν να εκτελούν από μακριά, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα χαμηλά ποσοστά τους (4/15) και να κλείνουν κάθε διάδρομο προς τη ρακέτα. Ήταν απίστευτο αλλά οι Γερμανοί στο 25’ (63-70) είχαν 14/23 τρίποντα! Συν τοις άλλοις ο Καλάθης είχε σιγήσει δημιουργικά, με τον Παναθηναϊκό να «ματώνει» για να σκοράρει. Το 68-75 έγινε 76-75 με ένα 8-0 του Τριφυλλιού που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Ο Ράις έκανε δυο λάθη μαζεμένα, με τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει ευκαιρίες να ευστοχήσει, αλλά τουλάχιστον είχε μαζευτεί στην άμυνα.