Μπάσκετ

Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 100-88: Έκανε πλάκα στο ΟΑΚΑ και πάει για 5άδα

Γάλα καρύδας: Τα οφέλη για την επιδερμίδα & πώς θα φτιάξετε ενυδατικό γαλάκτωμα σώματος (video)

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε στο ΟΑΚΑ τη Βιλερμπάν για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και επιβλήθηκε πολύ άνετα των Γάλλων με 100-88 έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές.

Ο Παναθηναϊκός έκανε σερί τρεις νίκες στην έδρα του, αφού μετά τη διαβολοβδομάδα που νίκησε της Μπάγερν Μονάχου και της Ζαλγκίρις Κάουνας επιβλήθηκε μπροστά στο κοινό του και της Βιλερμπάν παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα στο Αστρομπάλ στον πρώτο γύρο.

Βγήκαν Καλάθης – Παπαγιάννης, ισοφάρισε η Βιλερμπάν

Ο Παναθηναϊκός χωρίς αρκετό κόσμο στις κερκίδες ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση με τον Φριντέτ να κάνει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά και όντας ιδιαίτερα εύστοχος έφτασε στο +7 (11-4) και στο +8 (18-10) στο 7′ με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει τρεις τάπες και ένα φοβερό κάρφωμα.

Ο Νικ Καλάθης βγήκε για να ξεκουραστεί και η Βιλερμπάν με ένα επιμέρους σκορ 8-0 ισοφάρισε σε 18-18 ένα λεπτό πριν το δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε με 20-18 υπέρ των πρασίνων που είχαν 6 λάθη και 1/4 βολές.

Από 24-20 σε 35-20

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με τους Καλάθη, Ράις, Τζόνσον, Μήτογλου και Μπεντίλ με τον Τάιρις Ράις να παίρνει το… όπλο του και να πυροβολεί στέλνοντας ξανά τη διαφορά στο +7 (27-20) και μετά ο Παπαπέτρου με δεύτερο σερί τρίποντο σε διψήφιο αριθμό (30-20) στο 16′.

Οι πράσινοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και με ένα σερί 11-0 έφτασαν τη διαφορά στο +15 (35-20). Στη συνέχεια ο Καλάθης μοίραζε και ο Παπαγιάννης έκανε πάρτι και με τάπα και νέο κάρφωμα έκανε το 42-25. Τα ηνία μετά ανέλαβε ο Φριντέτ που με 5/5 σουτ έφτασε τη διαφορά στο +18 (46-28) και λίγο αργότερα με «βόμβες» έξω από τα 6,75μ. του Φριντέτ και του Παπαπέτρου έγινε το 52-33 με τον Παναθηναϊκό να έχει 7/10 τρίποντα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το αποτέλεσμα να είναι 52-35.

Ο Φριντέτ με 6/6 σουτ έχει βάλει 13 πόντους σε 11 λεπτά ακριβώς και ο Νικ Καλάθης μοίρασε 11 ασίστ σε 17:27 λεπτά συμμετοχής.

Γκαζωμένος και +23

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπήκε φουριόζα και στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας πλάκα με την Βιλερμπάν απλά να παρακολουθεί τους πράσινους. Ο ΝτεΣόν Τόμας έστειλε τη διαφορά στο +19 (54-35) και αυτή κατέβηκα μόνο για λίγο με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να γράφει το 61-42 με  4/4 τρίποντα και 17 πόντους ενώ στο 26′ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (69-46) με τον Καλάθη να γίνεται «διπλός» (10 πόντους, 13 ασίστ).

Ο Ρικ Πιτίνο με την διαφορά να έχει εκτοξευτεί ξεκούρασε τα βαριά του όπλα και οι Γάλλοι από το 71-49 με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 71-55 και η χαλαρότητα του τριφυλλιού έκλεισε την περίοδο στο +15 (73-58).

Φριντέτ on fire

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον Τάιρις Ράις να είναι ο πρωταγωνιστής σκοράροντας κατά ριπάς κάνοντας το 76-58, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 11 (79-68) στο 33′. Ομως, ο ΝτεΣόν Τόμας έδωσε ανάσα με τρίποντο κάνοντας το 82-68 και με νέο τρίποντο του Φριντέτ έγινε το 85-70 και όλα τελείωσαν με τον Αμερικανό να φτάνει λίγο αργότερα στους 22 πόντους (10/12 σουτ).

Η διαφορά έφτασε ξανά στο +17 (89-72) με τον Παπαγιάννη (12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες) στο 36′ και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα και το ματς ολοκληρώθηκε με 100-88.

Ο Παναθηναϊκός με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στο 13-8 και κοιτάζει με περισσότερες αξιώσεις την πεντάδα, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε στο 8-13.

Παναθηναϊκός: Τόμας 10 (4 ριμπάουντ), Ράις 14 (4/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 22 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καλάθης 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3 (1).

Βιλερμπάν: Τζάκσον 2, Τέιλορ 6, Ζεκίρι 6 (6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 19, Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλς 16 (6 ριμπάουντ), Ντιό 14 (4/4 τρίποντα), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14, Πέιν 7

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88