Μπάσκετ

Παναθηναϊκός – Ζενίτ 96-81: Έπρεπε να νικήσει και το έκανε

Παναθηναϊκός - Ζενίτ 96-81: Έπρεπε να νικήσει και το έκανε

Οι πράσινοι με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν στο ΟΑΚΑ της αξιόμαχης ρωσικής ομάδας και με κορυφαίο τον Ντεσόν Τόμας έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Διαδικαστική μεν, νίκη δε για τον Παναθηναϊκό απόψε που μετά τις ήττες από Βαλένθια και Ερυθρό Αστέρα επέστρεψε στις νίκες επί της Ζενίτ με το 96-81 στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι», που πήγαν στο 14-10 και είναι σταθερά 6οι, είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Ντεσόν Τόμας με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παπαγιάννης άγγιξε το double – double (9π., 8 ριμπάουντ), ενώ ο Ράις σημείωσε 15 πόντους, όμως κυρίως μοίρασε 5 ασίστ.

Κακό βράδυ και απόψε για τον Νικ Καλάθη (9 πόντοι, 9 ασίστ αλλά με 6 λάθη), με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει το ματς με 20 λάθη και 17 ασίστ. Με εξαίρεση το τραγικό δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήλεγξε το ματς, με τον Αγιόν για τους Ρώσους να τελειώνει με 21 πόντους.

Γενικά, ένα από τα κλειδιά της νίκης ήταν η καλή άμυνα στο β’ μέρος στο λόου ποστ, ενώ στην περιφέρεια βοήθειες στην άμυνα έδωσε και ο Παππάς.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Άμυνα – τανάλια

Καλάθης, Ράουτινς, Μπέντιλ, Τόμας και Παπαγιάννης ήταν η 5άδα του Τριφυλλιού. Το περίεργο αυτό σχήμα λειτούργησε στο ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό όμως να κάνει πολλά λάθη στο τρανζίσιον με χάιλαιτ την πάσα του Τόμας στον… διαιτητή! Πάντως, σε άμυνα οι πράσινοι τα πήγαν εξαιρετικά εξ ου και το 14-3 στο 4’.

Η έλλειψη γκαρντ της Ζενίτ έκανε πολύ δύσκολη τη δουλειά των φιλοξενούμενων στο κομμάτι της δημιουργίας και του ελέγχου του ρυθμού. Ο τρομερά αμυντικός Παναθηναϊκός (21-4 στο 7’ και 4 κλεψίματα) είχε 7 λάθη και ήταν το μοναδικό ψεγάδι του στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε 30-11 για το Τριφύλλι, με τη Ζενίτ να μην έχει σκοράρει δίποντο (μόνο τρίποντα και βολές).

Τα ίδια Παντελάκη μου…

Ο Γουίλ Τόμας έκανε ζημιές στη φροντ λάιν του Παναθηναϊκού και ο Αλμπισί με τρίποντο μείωσε στους 9 (38-29 στο 14’) και η ρωσική ομάδα έβγαλε αντίδραση, παρότι αμυντικά παρέμενε ευάλωτη. Το «καμπανάκι» είχε ηχήσει για τα καλά καθώς η Ζενίτ ακουμπούσε την μπάλα στον Τόμας που έφθειρε Παπαγιάννη και Μήτογλου.

Είχε δεν είχε ο Παναθηναϊκός εκεί που προηγούταν με 21 πόντους διαφορά η Ζενίτ ισοφάρισε με 8 σερί πόντους του Αγιόν. Τραγικό δεκάλεπτο για τους πράσινους που δέχτηκαν 29 πόντους στο δεκάλεπτο, με τους Αγιόν και Τόμας να κάνουν πάρτι στη ρακέτα. Το ημίχρονο έληξε 46-40 με τρελό buzzer beater του Ντεσόν Τόμας, όμως δεν άλλαζε ότι ο Παναθηναϊκός δεν βλεπόταν στη 2η περίοδο, φτάνοντας αισίως τα 13 λάθη (4 ο Καλάθης) με μόλις 7 ασίστ και σκορ 29-16. Το πιο ωραίο ήταν πως η ομάδα του Πιτίνο είχε 12 ριμπάουντ παραπάνω (21-9).

Ήθελε ακόμα δουλειά

Οι πράσινοι ξεκόλλησαν κάπως στην επίθεση με 2/3 τρίποντα στο ξεκίνημα για το 52-42, όμως η Ζενίτ δεν έλεγε να ξεκολλήσει (52-46 στο 23’). Ο Αγιόν συνέχιζε να κάνει ό,τι θέλει φτάνοντας τους 15 πόντους σε 15 λεπτά στο 59-50 (26’). Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με βολές και με τον Τόμας που είχε φτάσει στους 19 (63-55 στο 28’). Το δεκάλεπτο έληξε 71-60 με τους γηπεδούχους να παίζουν επιτέλους καλή άμυνα στο χαμηλό ποστ και να βρίσκουν κάποια εύκολα καλάθια κυρίως με τον Ράις, ενώ περιόρισε και τα λάθη.

Όλα καλά στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην 4η περίοδο με σκοπό να «καθαρίσει» με την άμυνα του και εν πολλοίς το κατάφερε (76-63 στο 32’). Αξιοσημείωτο πως ο Καλάθης ήταν ώρα στον πάγκο, με τους πράσινους να ελέγχουν την κατάσταση (81-68 στο 35’) και τους Ρώσους να το γυρίζουν σε ζώνη στο τέλος. Τη χαριστική βολή έδωσε ο αποψινός MVP Ντεσόν Τόμας με 4 σερί πόντους για το 91-77 και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 96-81.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 19/35 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 22/28 βολές, 40 ριμπάουντ (24+16), 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 20 λάθη, 4 τάπες.

ΖΕΝΙΤ: 19/34 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 7/14 βολές, 24 ριμπάουντ (18+6), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 τάπες.