Επικαιρότητα Μπάσκετ

Προκριματικά Ευρωμπάσκετ 2021: Με το δεξί η «επίσημη αγαπημένη»

Η Εθνική μας ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στα προκριματικά, καθώς στο «Δ. Τόφαλος» στην Πάτρα επικράτησε της Βουλγαρίας με κορυφαίο τον Μποχωρίδη.

Σε ένα κάκιστο ποιοτικά ματς η Ελλάδα έκανε αυτό που έπρεπε και παρότι ζορίστηκε νίκησε τη Βουλγαρία στην Πάτρα, μπαίνοντας με το δεξί στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2021.

Μπάσκετ αλάνας

Μάντζαρης, Μποχωρίδης, Κασελάκης, Αγραβάνης και Καββαδάς ήταν η αρχική 5άδα της Εθνικής. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με καλά ποσοστά από το τρίποντο (8-12 στο 5’) , με τους Βούλγαρους να εκτελεούν συνεχώς τρίποντα δεδομένου ότι δεν είχαν τα κορμιά για να πλησιάσουν στην ελληνική ρακέτα, με τον Μποστ να παίρνει τις πιο πολλές προσπάθειες.

O Σκουρτόπουλος μετά το τάιμ άουτ έβαλε Κατσίβελη, Μαργαρίτη και Σκορδίλη, με τους Βούλγαρους πλέον να έχουν 3/6 (11-15). Η εθνική βρήκε ρυθμό από την άμυνα και με ένα σερί 8-2 πήγε προηγούμενη με 19-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Αξιοσημείωτο πως είχαμε μόλις 4/8 στις βολές, όμως σίγουρα ήμασταν καλύτεροι στο τελευταίο δίλεπτο.

Κάτι κάναμε αλλά ήθελε πιο πολύ

Καλύτερο θέαμα δεν είδαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι δυο ομάδες συνέχιζαν να παραμένουν κοντά στο σκορ (23-25 στο 14’), με τους Βούλγαρους να συνεχίζουν να σουτάρουν μακρινά σουτ. Οι δυο ομάδες συναγωνίζονταν στο μακρινό σουτ (29-28 στο 15’) με τη Βουλγαρία να έχει 6/13 και την Ελλάδα 5/10. Αφού είδαμε ένα τρίλεπτο κακού μπάσκετ εκατέρωθεν με πολλά χαμένα σουτ φτάσαμε μόλις στο 32-33 του 18’. Με καλάθι και (αντιαθλητικό) φάουλ του Καββαδά πήγαμε στο 37-32, μεταφέροντας σωστά το παιχνίδι στη ρακέτα, με το ημίχρονο να λήγει 40-34 και τον Μποχωρίδη κορυφαίο (11π., 3 ασίστ).

Με τα χίλια ζόρια

Στο τρίτο δεκάλεπτο σκοράραμε μετά από τρία λεπτά (42-37), όμως καταφέραμε να φτάσουμε μέχρι και το +9 (49-40) χάρη στο κρεσέντο του Μποχωρίδη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πάρα πολύ κακός, με βιαστικές επιλογές και άστοχα σουτ και από τις δυο ομάδες με το 49-43 να παραμένει για τρίλεπτο, προτού γίνει το 49-45 στο 28’. Τέλος πάντων, παρά την καλή μας άμυνα, πλέον δεν τα βάζαμε, ώσπου να μας ξεκολλήσει ο Μποχωρίδης για το 51-46 και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μας έστειλε στο +8 (54-46), που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Με τον Χρυσικόπουλο πρώτη φορά πήγαμε στο +10 (56-46) και φάνηκε να αποκτάμε το πάνω χέρι για τη νίκη (60-50 στο 33’). Η διαφορά κυμαινόταν ανάμεσα στους 8 και 10 πόντους (62-54 στο 36’), όμως δεν είχαμε ακόμα «καθαρίσει» το παιχνίδι, με τους Βούλγαρους να μειώνουν στους 5 (62-57).

Το ματς ξανάγινε ντέρμπι (64-62 στο 3’03’’ για το φινάλε) με τον Σκουρτόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Μαργαρίτης με βολή έκανε το 65-62 στα 2’23”, μετά έκλεψε και την μπάλα και ο Μποχωρίδης έβαλε επίσης μία για το 66-62. Στο 1’46” ο Γιαννόπουλος με καλή άμυνα και κέρδισε την μπάλα και ο Χρυσικόπουλος διαμόρφωσε το 68-62. Ο Μποχωρίδης με 2/2 σημείωσε το 70-62 στο 1’1” κλειδώνοντας το ματς ουσιαστικά και με το τρίποντο του Κατσίβελη για το 73-62 στα 28”, με το 73-63 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46,