Champions League

Ολυμπιακός – Άρσεναλ 0-1: «Κανονιά» στις ελπίδες

Οι «ερυθρόλευκοι» για 80 λεπτά ήταν σχεδόν άριστοι ανασταλτικά, όμως με το γκολ του Λακαζέτ η αγγλική ομάδα πήρε τη νίκη και το προβάδισμα ενόψει ρεβάνς.

Δυστυχώς, ο Ολυμπιακός παρότι κατέθεσε μεγάλη προσπάθεια στον αγωνιστικό χώρο, ηττήθηκε με 1-0 από την Άρσεναλ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με τους «κανονιέρηδες» να είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (27/02) στο «Emirates».

Οι «ερυθρόλευκοι» ανασταλτικά κινδύνεψαν ουσιαστικά από το γκολ του Λακαζέτ και μετά με την ευκαιρία του Γάλλου και το δοκάρι του Παπασταθόπουλου. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο 20λεπτο θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, καθώς πίεζαν και είχαν αποδιοργανώσει τους Άγγλους, όμως στο β’ μέρος έμειναν και από δυνάμεις παίκτες κλειδιά όπως ο Βαλμπουενά.

Συρμός του ΗΣΑΠ

Εν τέλει, η Άρσεναλ εκμεταλλεύτηκε μια καλή της επίθεση, πέτυχε το πολυπόθητο γκολ και σαφώς έχει το προβάδισμα για την πρόκριση. Μέσα σ΄όλα η ομάδα του Μαρτίνς δεν θα έχει και τον Σεμέδο που είδε κίτρινη κάρτα και δεν θα παίξει στο Λονδίνο.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE

Κι όμως μπορούσε

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα στο ματς με τον Ολυμπιακό να αγγίζει το γκολ στο πρώτο 5λεπτο με τον Βαλμπουενά στο 3’. Πάντως η Άρσεναλ έκανε δυο επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ των «ερυθρολεύκων», δίχως όμως να απειλήσει τον Σα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Τσιμίκα που είχε βάλει πολύ δύσκολα στον Παπασταθόπουλο που αγωνιζόταν ως δεξιός μπακ, ενώ και αμυντικά πήγαινε πολύ καλά στον Ομπαμεγιάνγκ.

Ο Λακαζέτ στο 19΄ αστόχησε από τα δύο μέτρα στο γύρισμα του Μαρτινέλι, με τους «κανονιέρηδες» να χτυπάνε καμπανάκι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 25’ ο Μουστάφι έδιωξε πάνω στον Λένο τη σέντρα του Μασούρα, φλερτάροντας με το αυτογκόλ.

Ο Φορτούνης σε παλιό Ολυμπιακός Άρσεναλ

Το άσχημο για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ότι είχε φορτωθεί με κάρτα ο Σεμέδο, που θα χάσει και τη ρεβάνς. Οι Άγγλοι από τα μέσα του πρώτου μέρους πήραν την κατοχή, αν και δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Σα, παίζοντας πολύ από τα άκρα με Μαρτινέλι και Ομπαμεγιάνγκ.

Το ημίχρονο έληξε 0-0 με τις δυο ομάδες να έχουν από μια μεγάλη ευκαιρία, σε ένα ισορροπημένο ματς, όπου ο Ολυμπιακός ιδίως στο πρώτο μισάωρο ήταν πολύ καλός, πιέζοντας ψηλά.

Όλα πήγαν στράφι

Το β’ μέρος δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακό με το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Αρτέτα στο μεταξύ να βάζει τον Θεμπάγιος στη θέση του Μαρτινέλι. Ο Μαρτίνς με την είσοδο του Φορτούνη αντί του Μπουχαλάκη άλλαξε διάταξη σε 4-2-3-1, για να δώσει δημιουργική πνοή στην ομάδα.

Πράγματι, ο Ολυμπιακός πήρε κάποια μέτρα και με στημένα που κέρδισε έφερε την μπάλα στην περιοχή της Άρσεναλ, η οποία πλέον προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Οι αλλαγές συνεχίστηκαν με τον Μαρτίνς να αλλάζει σε 4-4-2 με την είσοδο του Λοβέρα, ενώ ο Αρτέτα πέρασε τον Πεπέ στη θέση του Γουίλοκ.

Στο 81’ ο Ομπαμεγιάνγκ από αριστερά βρήκε τον Σάκα που μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Λακαζέτ με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, ένα οπωσδήποτε «κρύο» γκολ.

Ο Σα στο 85’ κράτησε το 0-1 στο σουτ του Λακαζέτ, σε μια φάση που η Άρσεναλ βγήκε υποδειγματικά στην κόντρα. Στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ ο Παπασταθόπουλος με τον… ώμο βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μουστάφι είχε κεφαλιά άουτ. Η Άρσεναλ κράτησε με άνεση το 0-1 ως το τέλος, φεύγοντας με μια πολύτιμη νίκη στις αποσκευές της.