Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Άρης – ΑΕΚ 0-1: Τον νίκησε και τον έπιασε στη 2η θέση

Στο -9 από τον Ολυμπιακό οι δύο ομάδες

Με γκολ του Γκαρσία η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και είναι πλέον μαζί στη 2η θέση, αφήνοντας στην 4η τον ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ προσεκτικά στο ματς και το μόνο αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου 20λέπτου ήταν η αναγκαστική αλλαγή που έκανε η Ένωση, με τον τραυματία Νεντελτσιάρου να αφήνει τη θέση του στον Λάτσι. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε και την πρώτη καλή στιγμή της, με την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ που μπλόκαρε ο Μπουσέ, ενώ οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί στο πρώτο μέρος μόνο στο 45′ με το σουτ του Σάσα από πλάγια θέση.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 46′, η ΑΕΚ πλησίασε στο γκολ με το σουτ του Ανσαριφάρντ που έφυγε λίγο άουτ και γενικά ήλεγχε την κατάσταση και πατούσε καλύτερα. Μια υπεροχή, η οποία δικαιώθηκε στο 65′, όταν ο Λιβάι Γκαρσία με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1.

Ο Άρης έπρεπε να αντιδράσει αλλά δεν ήταν σε καλή μέρα και παράλληλα είχε απέναντί του μια ομάδα που στεκόταν πολύ καλά, με συνέπεια να μην μπορεί να απειλήσει. Και αφού δεν μπορούσε να απειλήσει, η ΑΕΚ κράτησε εύκολα το 0-1 και έπιασε τον αντίπαλό της στη 2η θέση και στους 33 βαθμούς, στο -9 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και στο +1 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έπεσε στην 4η.

Άρης: Μπουσέ, Σάκιτς (87′ Τζέγκο), Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (87′ Ιωάννου), Ματίγια, Μαντσίνι, Γκάμα, Σίλβα (63′ Ματέο Γκαρσία), Μάνος.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λόπες, Νεντελτσιάρου (20′ Λάτσι), Σβάρνας, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (60′ Μάνταλος), Γαλανόπουλος, Μαχαίρας (60′ Λιβάια), Λιβάι Γκαρσία (75′ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ.