Ελληνικό Ποδόσφαιρο

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ: Πέρασαν σαν χιονοθύελλα από το Περιστέρι οι «ασπρόμαυροι»

Με νίκη 0-2 πέρασε από το Περιστέρι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε του τυπικά γηπεδούχου ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «ασπρόμαυροι» σημείωσαν δύο τέρματα στην επανάληψη με τον Ζίβκοβιτς στο 56′ και με τον Σβααμπ στο 62′ με εκτέλεση πέναλτι, ενώ έχασαν άλλο ένα στο 20′ με τον Βιεϊρίνια.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από αυτήν του Αργύρη Γιαννίκη, είχε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα και κυρίως χαμένο πέναλτι με τον αρχηγό του στο πρώτο μέρος, ενώ κράτησε τους Γιαννιώτες μακριά από την εστία του με τους τυπικά γηπεδούχους να μην έχουν ούτε τελική στο πρώτο 45λεπτο.

Οι του ΠΑΣ αναγκάστηκαν να παίξουν στο Περιστέρι λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου στους «Ζωσιμάδες», αλλά σε αυτό το ματς έδειχναν… έξω από τα νερά τους. Δεν μπορούσαν να παίξουν το παιχνίδι τους, να έχουν τη μπάλα στα πόδια τους και να απειλήσουν.

Από την άλλη ο «δικέφαλος» του Βορρά μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, μπλόκαρε τα ατού του αντιπάλου, έβγαλε τελικές με τον Τζόλη βασικό πρωταγωνιστή και είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος είχε επτά φάσεις για γκολ, εκ των οποίων οι δύο προς την εστία.