Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Σημεία ζωής έδωσε η Εθνική στην Ιταλία

Μπορεί να έχασε, όμως εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη -σε ένα ματς με υψηλό βαθμό δυσκολίας- δείχνοντας «ζωντανή» σε σχέση με προηγούμενες αναμετρήσεις της.

Ο λόγος για την Εθνική ανδρών που ηττήθηκε στην Ιταλία από το τοπικό ομοσπονδιακό συγκρότημα με 2-0, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης για το Euro 2020.

Η Ελλάδα είναι ήδη εκτός τελικής φάσης, οπότε το ζητούμενο είναι «να ξαναγίνει ομάδα», ξεκινώντας ουσιαστικά από την αρχή και προσβλέποντας σε μελλοντικές διοργανώσεις.

Στο πλαίσιο αυτό, δεν αγωνίστηκαν κόντρα στην Ιταλία μερικά από τα «μεγάλα ονόματα», όπως οι Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης και Σάμαρης. Αντίθετα, ο ομοσπονδιακός προπονητής Τζον Φαν Σιπ δοκίμασε νέα πρόσωπα, όπως οι Λημνιός και Χατζηδιάκος.

Οι Έλληνες διεθνείς που αγωνίστηκαν κόντρα στην Ιταλία εμφάνισαν ένα καλό πρόσωπο, με συνεχή τρεξίματα, αλληλοκάλυψη, αμυντική προσήλωση, μαχητικότητα και πίστη για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Μάλιστα, μέχρι να συμπληρωθεί περίπου μία ώρα αγώνα, η Εθνική μας διατηρούσε «μηδέν» παθητικό, έχοντας παράλληλα να επιδείξει δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ (με τον Λημνιό στο 12ο λεπτό και τον Κουλούρη στο 60′).

Ωστόσο στο 62′, οι γηπεδούχοι -που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν μια άκαρπη εδαφική υπεροχή- «ξεκλείδωσαν» την ελληνική άμυνα, αναγκάζοντας τον Μπουχαλάκη να χρησιμοποιήσει το χέρι του εντός της μεγάλης περιοχής. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Ζορζίνιο, ανοίγοντας το σκορ στο 63′.

Η Ελλάδα δεν πτοήθηκε και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, δημιουργώντας μια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα στο 73ο λεπτό, ωστόσο ο Μπακασέτας δεν έπιασε καλά το σουτ που επιχείρησε.

Η νίκη για τους Ιταλούς σφραγίστηκε πέντε λεπτά αργότερα (στο 78′) με το σουτ του Μπερναρντέσκι να βρίσκει τον Γιαννούλη και να ξεγελάει τον Πασχαλάκη, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Σημειώνεται πάντως, ότι οι Έλληνες διεθνείς δεν σταμάτησαν να προσπαθούν για το καλύτερο, μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Σε κάθε περίπτωση, η Ελλάδα γνώρισε άλλη μία ήττα στη διοργάνωση και παραμένει στην προτελευταία (5η) θέση του 10ου προκριματικού ομίλου, έχοντας μόλις 5 βαθμούς σε 7 αγώνες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα: Πασχαλάκης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σιόβας, Σταφυλίδης, Ζέκα, Μπουχαλάκης (75’ Γιαννούλης), Κουρμπέλης, Λημνιός, Κουλούρης (68’ Δώνης), Μπακασέτας (80’ Μάνταλος)

Ιταλία: Ντοναρούμα, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (89’ Ζανιόλο), Ζορζίνιο, Βεράτι, Κιέζα (39’ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (79’ Μπελότι), Ινσίνιε.