Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Το απόλυτο η Ξάνθη, πιο ψηλά η ΑΕΚ

Ζάκυνθος: «Λαμπάδιασε» το νησί – Σκληρή μάχη με τις φλόγες [pics]

Τρία στα τρία για την εντυπωσιακή φέτος Ξάνθη, που φιγουράρει στην κορυφή του πρωταθλήματος στη Super League 1, μαζί με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος ακόμα αναζητά τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Τζουρίσκοβιτς (στο 19ο λεπτό) και Στάργκεον (στο 55′), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 57ο λεπτό με τον Φερνάντεζ. Μετά τη μείωση του σκορ, ο Παναιτωλικός αναθάρρησε και κυνήγησε την ισοφάριση, όμως δεν ήταν αποτελεσματική στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο ΟΑΚΑ, νέα νίκη για την ΑΕΚ στη μετά-Καρντόσο εποχή, που συνοδεύθηκε κι από καλή εμφάνιση. Αυτή τη φορά, θύμα ήταν η Λαμία, η οποία υποχρεώθηκε σε ήττα με σκορ 2-0. Έτσι, ο «δικέφαλος» ανέβηκε στους 6 βαθμούς, με τη Λαμία να παραμένει στους 2.

Η Ένωση δυσκολεύθηκε μέχρι να ανοίξει το σκορ (αυτογκόλ του Πλιάτσικα στο 37ο λεπτό, ύστερα από προσπάθεια του Λιβάγια), απέναντι σε μια πολύ καλά αμυντικά οργανωμένη Λαμία.

Ωστόσο, το τέρμα αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών της ΑΕΚ. που έφτασαν σε ένα δεύτερο γκολ με τον Λιβάγια στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Βράνιες (χρειάστηκε κι η βοήθεια του VAR, καθώς ο επόπτης ακύρωσε αρχικά το τέρμα).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς και χωρίς να φορτσάρουν ή να κινδυνεύσουν, έφτασαν εύκολα στη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Τέλος, ο Πανιώνιος νίκησε την ΑΕΛ με 1-0, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, παραμένει ουραγός, έχοντας -3 βαθμούς, καθώς ξεκίνησε τη διοργάνωση με -6. Σκόρερ του ματς, ο Μαξίμοβιτς στο 56ο λεπτό.