Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Ξάνθη – ΑΕΚ 0-1: Ντεμπούτο με νίκη για τον Καρέρα

Αττική Οδός: 16χρονος έπεσε από γέφυρα στο οδόστρωμα

Ποδαρικό με το δεξί στην τεχνική ηγεσία της ΑΕΚ έκανε ο Μάσιμο Καρέρα με την Ένωση να επικρατεί στην Ξάνθη με 1-0 χάρη σε τέρμα του Γαλανόπουλου στο 84΄.

Η Ξάνθη υποδέχθηκε την ΑΕΚ στα Πηγάδια για την 14η αγωνιστική της Super League 1 με τις δυο ομάδες να χωρίζουν πριν την έναρξη του ματς μόλις δύο βαθμοί διαφορά και έχοντας νέο προπονητή στον πάγκο τους.

Οι Ακρίτες με τον Γιώργο Παράσχο στην τεχνική ηγεσία που κοούτσαρε για 555η φορά στη μεγάλη κατηγορία και η Ένωση με τον Ιταλό Μάσιμο Καρέρα να κάνει ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα και μάλιστα με νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα αφού δεν έχει κάτι το αξιοσημείωτο και η μοναδική καλή φάση που καταγράφηκε ήταν ένα σουτ του Λιβάγια στο 20΄ που μπλόκαρε ο Άμπαντ. Σε ένα πολύ άσχημο πρώτο 45λεπτο οι τελικές ήταν 0-3 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Άλλο ματς στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό με περισσότερες φάσεις και γκολ. Μόλις μερικά δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Κρίστισιτς σούταρε και έδιωξε δύσκολα ο Αμπάντ.

Στο 67′ ο διαιτητής Πραξιτέλης Ζαχαριάδης έδειξε πέναλτι για την ΑΕΚ σε βουτιά του Χουλτ, αλλά με τη χρήση του VAR πήρε την απόφαση του πίσω. Δέκα λεπτά αργότερα, η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολή του Φασίδη με δεύτερη κίτρινη και η Ένωση πίεσε ακόμα περισσότερο.

Στο 83΄, ο Μάρκο Λιβάγια έχασε εγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Αμπάντ απέκρουσε το σουτ του μέσα από την περιοχή, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Κρίστισιτς έδωσε με τακουνάκι στον Ολιβέιρα και η μπάλα στρώθηκε στον Γαλανόπουλο μετά από απομάκρυνση του Σόσα και ο νεαρός  άσος της ΑΕΚ με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ακρίτων γράφοντας το Ξάνθη – ΑΕΚ 0-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Στούργκεον, Φασίδης, Κοβάσεβιτς, Ντουρίσκοβιτς (73’ Ντε Αμορίμ), Μαλεζάς, Μπαριέντος (81’ Τερκί), Λισγάρας (87΄ Εντουάρντο), Καρασαλίδης, Καμαρά, Σόσα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Οικονόμου, Σβάρνας (80’ Βέρντε), Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάια (88’ Σιμόες), Ολιβέιρα (90′ Γιακουμάκης)