Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-1: Άλμα εξάδας με Μακέντα

Ένοπλο επεισόδιο σε ταβέρνα στη Βάρη - Δύο νεκροί και μία τραυματίας

Ο Παναθηναϊκός στο ματς με τη Ξάνθη στα Πηγάδια για την 19η αγωνιστική της Super League επικράτησε με 1-0 με τέρμα του Μακέντα και μπήκε για τα καλά στην εξάδα.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο, δεν υπήρχαν χωρίς πολλές φάσεις, ο Παναθηναϊκός ήταν ελαφρώς καλύτερος και πιο ουσιώδης, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα (νόμιμα) τη μπάλα στα δίχτυα του Άμπαντ. Οι Ακρίτες ήταν οι πρώτοι που απείλησαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κασάδο να βρίσκεται στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν έβαλε καλά την προβολή.

Διπλή απειλή σε ένα δίλεπτο

Οι πράσινοι σε ένα δίλεπτο έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Μακέντα με ωραία προσποίηση ελευθερώθηκε, αλλά το σουτ του έδιωξε με δυσκολία ο Άμπαντ σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Χατζηγιοβάνης σούταρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ καθώς ενώ κατευθύνεται προς το τέρμα χτύπησε στον Πούγγουρα και άλλαξε πορεία.

Η Ξάνθη δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή και απειλούσε μόνο από μακριά, όπως ένα σουτ του Κοβάτσεβιτς στο 20′ χωρίς ανησυχία για τον Διούδη. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Σένκεφελντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά σωστά ακυρώθηκε αφού στην αρχή της φάσης ο Χρήστος Δώνης ήταν οφσάιντ. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 39′ με μια κεφαλιά του Μαλεζά να καταλήγει στα χέρια του Διούδη.

Φοβερή ασίστ του Ζαχίντ, μια επαφή ο Μακέντα και 0-1

Καμία σχέση δεν είχε το δεύτερο ημίχρονο με το πρώτο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω. Στο 50΄, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τον  Ζαχίντ να βγάζει καταπληκτική μπαλιά στον Μακέντα, ο οποίος χωρίς να κάνει κοντρόλ να βρίσκει δοκάρι και μετά δίχτυα σημειώνοντας το 7ο φετινό του τέρμα στη Super League 1.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπεκ βρήκε σε τετ α τετ με τον Άμπαντ, αλλά νικήθηκε από τον πορτιέρο της Ξάνθης. Ο Γιώργος Παράσχος έκανε αμέσως δύο αλλαγές για να δώσει ώθηση στην ομάδα του κα αυτό που κατάφερε ήταν στο 63′ ένα μακρινό σουτ του Κασάδο που βρήκε σε ετοιμότητα τον Διούδη.

Στο 67′ η ομάδα του Γιώργου Δώνη θα μπορούσε να είχε κλειδώσει την υπόθεση νίκη, αλλά το φοβερό σουτ του Ανουάρ έδιωξε με μεγάλη επέμβαση ο Άμπαντ.

Οι Ακρίτες με τον Χρήστο Πανόπουλο στην κερκίδα για πρώτη φορά φέτος δεν το έβαλαν κάτω και δέκα λεπτά πριν το τέλος απείλησαν με ψαλιδάκι του Κάστρο, που ανησύχησε προς στιγμήν τον πράσινο πορτιέρο.

Με δέκα παίκτες η Ξάνθη

Στο 89′, η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Μπαριέντος και οι ελπίδες της τελείωσαν.  Στο 90+2′, ο Νάγκι πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά ο Μαλεζάς πρόλαβε στη γραμμή και έδιωξε σε κόρνερ. Τίποτα δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις και ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μεγάλο διπλό στα Πηγάδια.

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Στάρτζεον (58′ Τζουρίσκοβιτς), Τεσέιρα (72′ Φοσέ), Κοβάτσεβιτς, Σόσα (53′ Μπαριέντος), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Καμαρά, Κάστρο

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Ινσούα, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (67΄Χατζηθεοδωρίδης), Ζαχίντ (84′ Αλεξανδρόπουλος), Μπεκ (72′ Νάγκι), Μακέντα