FootballLeague - Γ’ Εθνική

Super League 2: Όσα συνέβησαν σε 1ο και 2ο όμιλο – Η ταυτότητα της 2ης αγωνιστικής!

Με την 2η αγωνιστική σε 1ο και 2ο όμιλο συνεχίστηκε η Super League 2

Η ΑΕΚ Β΄ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου της Super League 2. Χάρη σε γκολ του Κοσίδη στο 70ο λεπτό και του Γιούση στις καθυστερήσεις, η Ενωση επικράτησε 2-0 στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης» του Παναθηναϊκού Β΄, διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Κηφισιά.

Στη Ρόδο, δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο του β΄ ημιχρόνου διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση του Διαγόρα με τον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουιρουκίδη, ο Νίκας «απάντησε» για τους Βοιωτούς και το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος. Ο Εργοτέλης πήρε την πρώτη του νίκη επί της Επισκοπής (1-0) με πέναλτι του Κουατένγκ, ενώ χωρίς σκορ ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των Χανίων με τον Ηρόδοτο και του Αστέρα Βλαxιώτη με τη Ρόδο.

Να θυμίσουμε ότι το Σάββατο η Κηφισιά είχε επικρατήσει 2-0 του Καραϊσκάκη Άρτας, το Αιγάλεω 1-0 της Ζακύνθουη Καλλιθέα 2-1 του ΟΦ Ιεράπετρας.

Για τον 1ο όμιλο, νικηφόρα ξεκίνησε η ΑΕΛ τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο της Super League 2. Οι «βυσσινί», που είχαν ρεπό στην πρεμιέρα, επικράτησαν στο Αλκαζάρ του γειτονικού Απόλλωνα Λάρισας με 2-0, με γκολ του Ογκποε στο 16΄ και του Γλυνού στο 87΄.

Αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2ο λεπτό, από γκολ του Κουντουριώτη, ο Ηρακλής απέσπασε 1-1 στο Βόλο από τον Ολυμπιακό, χάρη στο τέρμα του Παπαστεριανού στο 52΄. Οι δύο ομάδες μετρούν ως τώρα από δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς. Τους πρώτους βαθμούς τους στο πρωτάθλημα εξασφάλισαν ο Αλμωπός Αριδαίας και ο Θεσπρωτός, χάρη στις εντός έδρας νίκες τους επί του Απόλλωνα Πόντου (2-0) και του Πιερικού (1-0) αντίστοιχα.

Το Σάββατο, Νίκη Βόλου και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι φωνάζουν για την διαιτησία. Ο ΠΑΟΚ Β΄με μια κεφαλιά του Ίνγκασον πήρε την ισοπαλία (1-1) κόντρα στον Πανσερραϊκό, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας ταξίδεψε ως την Καβάλα, παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο αλλά η τοπική ομάδα δεν εμφανίστηκε.

Αναλυτικά όσα συνέβησαν

1ος Όμιλος

Θεσπρωτός-Πιερικός 1-0

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση ο Θεσπρωτός επικράτησε 1-0 εντός έδρας του Πιερικού. Δράστης για τους γηπεδούχους ήταν ο Σαραντίδης στο 17ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βαλιέντε, Ντι Αλέσιο, Γ. Γώγος, Γκανσιέρ, Ζιώγας (41′ λ.τ Ζιώγας), Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (65′ Λύγκας), Σαραντίδης, Πατσέκο, Πούφλης (75′ Παππάς).

Πιερικός (Θεοδοσιάδης): Τζήμας, Μηλιώτης, Χαρτσιάς (66′ Κριεμάντζι), Γιαλαμίδης (85′ Εμπουσσί), Παντελιάδης, Σουντάρ, Ίτσιος (46′ Παπουτζίδης), Καρβούνης, Καρανάτσιος (46′ Φλορεντίν), Ζαφειράκης (46′ Τοπαλίδης), Χαντζάρας.

Ολυμπιακός Βόλου-Ηρακλής 1-1

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής, καθώς μετά από ένα κλειστό παιχνίδι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Κουντουριώτης στο 2ο λεπτό, ενώ ισοφάρισε με τον Παπαστεριανό ο «Γηραιός» στο 52ο λεπτό.

Ολυμπιακός Βόλου (Βαζάκας): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Να’α, Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Μαρκοπουλιώτης, Σκοπελίτης (88′ Κατσούκης), Κόλα (88′ Ντουάρτε), Κουντουριώτης, Μπάτροβιτς (64′ Οκάν), Βερνάρδος.

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Μ. Παπαστεριανός, Ματίας (46′ Μασούρας), Μανωλάκης, Τότσκα (77′ Καρτσαμπάς), Κωστούλας, Κάκκο (46′ Βιτίνιο), Α. Παπαστεριανός, Μπαστακός, Πήλιος (67′ λ.τ Χρουσιέλ).

ΑΕΛ-Απόλλων Λάρισας 2-0

Πρεμιέρα με το δεξί για την ΑΕΛ που επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας στο ντέρμπι της πόλης. Οι Όγκμποε (16΄) και Γλυνός (87΄) έδωσαν τη νίκη στους «βυσσινί».

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Θ. Παπαγεωργίου (75′ Μαϊδανός), Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κ. Παπαγεωργίου, Κολομπίνο, Μαυριάς (67′ Ταχάρ), Συμελίδης, Νικολιάς, Όγκποε (75′ Γλυνός).

Απόλλων Λάρισας (Στράτσια): Μάντζαρης, Καρρίκι, Λίταινας, Σκούπρα, Χατζής, Γιαννίτσης, Κοζού, Βίλα (82′ Νούσιος), Παναγιώτου, Καλούσης, Σούλτσε (62′ Μπαλογιάννης).

2ος Όμιλος

Παναθηναϊκός Β-ΑΕΚ Β 0-2

Το 2Χ2 έκανε η ΑΕΚ Β , καθώς επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού 0-2 στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Super League 2 2021-22, που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης». Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν ο Μιχάλης Κοσίδης στο 70′ και ο Χρήστος Γιούσης στο 90+6′, με τον Μιχάλη Μπακάκη να έχει και στα δύο τον ρόλο του δημιουργού. Ανησυχία στον Παναθηναϊκό για τον τραυματισμό του Μπαρτ Σένκεφελντ.

Παναθηναϊκός Β (Βονόρτας): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ (35′ λ.τ Αντωνίου), Ενμπαγκοτό, Σιδεράς, Θεοχάρης, Σέχου, Καρβούνης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης, Ηλιάδης (76′ Κούτσιας).

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Μπούσης (76′ λ.τ Αρβανίτης), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Μπακάκης, Μπάμπης (68′ Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Γέβτιτς (76′ Τζούντα Γκαρσία), Γιούσης, Ραντόνια (87′ Ιατρούδης), Κοσίδης (87′ Σταμούλης).

Εργοτέλης-Επισκοπή 1-0

Ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι καθόρισε τον νικητή, με τον Εργοτέλη να παίρνει την παρθενική του νίκη (στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί στη Ρόδο με 1-0) και την Επισκοπή να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι). Σκόρερ για τον Εργοτέλη ήταν στο 34ο λεπτό ο Κούατενγκ.

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρι (68′ Κοκκίνης), Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα (46′ Κωστανάσιος), Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης, Μπουρσέλης, Φαράγκ (46′ Μίκο), Κούατεγνκ (78′ Ντουμάνης).

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος (84′ Σουμπασάκης), Μπαρμπόσα, Ολιβέιρα, Πολυχρόνης, Μασιέλ, Νοικουράκης, Ντα Σίλβα, Πεντρόσα, Πέτρου (64′ Σκόνδρας), Καραγιάννης (50′ Γεωργούσης (84′ Τσάβος).

Διαγόρας-Λεβαδειακός 1-1

Ένα βαθμό πρόσθεσαν στην συλλογή τους Διαγόρας και Λεβαδειακός, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη προηγήθηκε με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μιχάλη Κουιρουκίδη, με τον Λεβαδειακό να απαντά άμεσα με τέρμα του Γιώργου Νίκα με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Διαγόρας (Σ. Θεοδοσιάδης): Mπίντσης, Τοπάλ, Γιώργου, Ρουγκάλας, Τάτσης (83′ Σάιμπερτ), Λαμπίρης (64′ Παπαδόπουλος), Μουμίν, Μπαστιάνος (64′ Τσιαντούλας), Ζούνης (46′ Σινγκ), Πίσπας (75′ Μπλάνκο), Κουϊρουκίδης.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Τζημόπουλος, Βήχος, Λιάγκας, Χάμοντ, Μουτίνιο (62′ Αλμπάνης), Νίκας, Νίλι, Πολέττο (74′ Βρακάς), Λινάρδος (81′ Τσάπρας), Δούμτσιος (81′ Αραβίδης).