Αθλητικά

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία μέσα στο «Γουέμπλεϊ»

Συγκλονιστική νίκη με 3-2 στα πέναλτι για τη “σκουάντρα ατζούρα” που σόκαρε τους Άγγλους μέσα στο σπίτι τους

Η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, παίρνοντας το τρόπαιο μέσα στο σπίτη της Αγγλίας, την οποία “σκότωσε” στη συγκλονιστική διαδικασία των πέναλτι με 3-2!

Στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 1-1

Η Ιταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης

ΗΙταλία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης με νίκη επί της Αγγλίας μέσα μάλιστα στο Γουέμπλει.

Το συγκεκριμένο ματς προκάλεσε φρενίτιδα σε Αγγλία και Ιταλία αλλά και σε όλη την Ευρώπη, που ανέμενε με αγωνία τον νέο της ποδοσφαιρικό βασιλιά. Η εθνική ομάδα της Αγγλίας είχε το καλύτερο ξεκίνημα που θα μπορούσε να φανταστεί, καθώς κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με γκολ του Σο. H μαχητική Ιταλία δεν τα παράτησε πάντως ούτε λεπτό και ισοφάρισε με τον Λεονάρντο Μπονούτσι στο 67′. Τελικά κέρδισε στη διαδικασία των πέναλντι καθώς οι παίκτες της ήταν πιο εύστοχοι στο θρίλερ από την άσπρη βούλα.