ΤΕΝΙΣ

Australian Open: Ολοκληρώνει το πρόγραμμα στην RLA ο Τσιτσιπάς

Στο 2ο γύρο της Μελβούρνης η Σάκκαρη

Βραδινή θα είναι η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά (18/1), ο οποίος θα ολοκληρώσει το πρόγραμμα στο Rod Laver Arena, κόντρα στον Σουηδό και Νο82 του κόσμου, Μίκαελ Ίμερ σε ένα παιχνίδι που αναμένεται να ξεκινήσει περίπου 11:30 – 12:00GR και θα ακολουθήσει εκείνο της Αριάνα Σαμπαλένκα, η οποία θα αντιμετωπίσει την Αυστραλή Στορμ Σάντερς (10:00GR)

Λίγο νωρίτερα θα ξεκινήσει και ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ κόντρα στον Ελβετό Χένρι Λάακσονεν, ενώ το πρόγραμμα στο κεντρικό court θα ανοίξει η Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα απέναντι στην Γαλλίδα Κλάρα Μπουρέλ. 

Την Τρίτη θα κάνει πρεμιέρα και ο Άντι Μάρεϊ που θα αντιμετωπίσει τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι, αλλά και οι Νικ Κύργιος και Αντρέι Ρούμπλεφ που θα παίξουν κόντρα σε Λίαμ Μπρόουντι (Μ. Βρετανία) και Τζιαλούνκα Μάγκερ (Ιταλία) αντίστοιχα.

Από την πλευρά του γυναικείου ταμπλό, η Έμα Ραντουκάνου θα κάνει την 1η εμφάνισή της στο Australian Open, με την Βρετανίδα να έχει ένα εξαιρετικά δύσκολο έργο στο ξεκίνημα κόντρα στην Σλόουν Στίβενς, η Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ θα παίξει απέναντι στην Βρετανίδα Χάριετ Νταρτ, ενώ η Σιμόνα Χάλεπ θα αντιμετωπίσει την Πολωνή Μαγνταλένα Φρεχ. 

To πρόγραμμα στα τρία κεντρικά courts:

ROD LAVER ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)
Clara Burel (France) v Garbine Muguruza (Spain)
7-Iga Swiatek (Poland) v Q-Harriet Dart (United Kingdom)
Henri Laaksonen (Switzerland) v 2-Daniil Medvedev (Russia)

Όχι πριν τις 10:00GR
WC-Storm Sanders (Australia) v 2-Aryna Sabalenka (Belarus)
Mikael Ymer (Sweden) v 4-Stefanos Tsitsipas (Greece)

MARGARET COURT ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)
WC-Daria Saville (Australia) v Rebecca Peterson (Sweden)
5-Andrey Rublev (Russia) v Gianluca Mager (Italy)
14-Simona Halep (Romania) v Magdalena Frech (Poland)

Όχι πριν τις 10:00GR
Lorenzo Musetti (Italy) v 32-Alex de Minaur (Australia)
Sloan Stephens (USA) v 17-Ema Raducanu (United Kingdom) 

JOHN CAIN ARENA (ώρα έναρξης 02:00GR)
20-Petra Kvitova (Czech Republic) v Sorana Cirstea (Romania)
6-Anett Kontaveit (Estonia) v Katerina Siniakova (Czech Republic)

Όχι πριν τις 06:00GR
21-Nikoloz Basilashvili (Georgia) v WC-Andy Murray (United Kingdom)

Όχι πριν τις 10:00GR
Q- Liam Broady (United Kingdom) v Nick Kyrgios (Australia) 

AO MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+9h)