ΤΕΝΙΣ

Έκλεισαν ραντεβού για τους “16” Ρούνε και Ρούμπλεφ (vids)

Η Σαμπαλένκα σταμάτησε τη Μέρτενς και “βλέπει” Μπέντσιτς (vids)

Αντρέι Ρούμπλεφ και Χόλγκερ Ρουνε θα αναμετρηθούν στον 4ο γύρο του Australian Open μετά από τις νίκες τους απέναντι σε Ντάνιελ Έβανς και Ουγκό Αμπέρ αντίστοιχα.

Ο Ρώσος και Νο5 του ταμπλό κάνοντας την καλύτερη εμφάνισή του στο τουρνουά έφτασε στη νίκη με 6-4, 6-2, 6-3 μέσα σε 2 ώρες και 9 λεπτά σημειώνοντας 60(!) winners και έχοντας μόλις 22 αβίαστα λάθη.

Εξαιρετικός για μια ακόμη φορά από τη θέση του service ο Ρούμπλεφ ολοκλήρωσε το ματς κερδίζοντας το 80% των πόντων από το 1ο service και το 67% από το 2ο παραχωρώντας στον Βρετανό μόλις 19 πόντους!

Το μοναδικό “αγκάθι” για τον Ρούμπλεφ στο παιχνίδι ήταν οι πολλές χαμένες ευκαιρίες για break ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 4/15, ενώ από την άλλη ο Έβανς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις τέσσερις ευκαιρίες για break μένοντας στο 0/4.

Ο Ρούμπλεφ, ο οποίος επιστρέφει στον 4ο γύρο του Australian Open μετά από το 2021, θα αντιμετωπίσει τον 19χρονο Δανό Χόλγκερ Ρούνε που συνεχίζει…αθόρυβα την εξαιρετική του πορεία στη Μελβούρνη.

Ο Δανός σημείωσε ακόμα μία νίκη και μάλιστα χωρίς να χάσει set επικρατώντας αυτή τη φορά του Γάλλο Ουγκό Αμπέρ με 6-4, 6-2, 7-6(5) μετά από 2 ώρες και 9 λεπτά.

Συνεπής από τη θέση του service με το ποσοστό των κερδισμένων πόντων να ξεπερνάει και πάλι το 80% (82%),ο Ρούνε έσπασε τέσσερις φορές το service του Γάλλου (4/7), έπαιξε και πάλι εξαιρετικά πάνω στο φιλέ (13/15) φτάνοντας στη 2η εβδομάδα ενός Grand Slam για 2η φορά στην καριέρα το μετά το Roland Garros (2022).