ΤΕΝΙΣ

Τζόκοβιτς: “Ευχαριστημένος με τον τρόπο που έκλεισα το παιχνίδι” (vid)

Rome Masters: Εύκολα στους “32” της Ρώμης ο Ρούμπλεφ (vid)

Αρκετά απαιτητική ήταν η πρεμιέρα του Νόβακ Τζόκοβιτς στο Rome Masters, όμως κατάφερε εν τέλει να επικρατήσει του Τόμας Μάρτιν Ετσεβέρι με 7-6(5), 6-2, μετά από ένα δύσκολο πρώτο set, αλλά και ένα καλύτερο 2ο μέρος.

Ο 35χρονος Σέρβος στις on court δηλώσεις του τοποθετήθηκε στο πως είδε την αγωνιστική του επιστροφή, αλλά και σε ποια σημεία του αγώνα κατάφερε να πάρει τους κρίσιμους πόντους.

“Δεν είμαι ακόμα στο επιθυμητό επίπεδο, εξακολουθώ όμως να βρίσκω τα χτυπήματα που θέλω, και να βρίσκω τους χώρους μου στο κορτ. Είναι πάντα λίγο δύσκολο να παίζεις με κάποιον για πρώτη φορά. Ο Ετσεβερί είναι ειδικός στις χωμάτινες επιφάνειες.

Ξεκίνησε καλύτερα από εμένα, εκμεταλλεύτηκε το νωθρό μου ξεκίνημα, όμως πήρα τις ευκαιρίες μου στο πρώτο σετ. Το δεύτερο σετ ήταν καλό , ειδικά τα τελευταία τρία ή τέσσερα game. Είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που έκλεισα το παιχνίδι”.

“Σε τέτοια ματς πρέπει να είσαι ότι είσαι στο 100%. Υποθέτω, όμως, πως τις περισσότερες φορές δεν μπορείς να είσαι, αλλά θέλεις να δείξεις στον αντίπαλό σου ότι είσαι στον αγώνα, προσπαθώντας να παλέψεις για κάθε μπάλα. Υποθέτω ότι αυτό συνέβη και χθες, είναι κάτι σαν τη γάτα με το ποντίκι στο χώμα πάντα”.