ΤΕΝΙΣ

Wimbledon: Πλούσια δράση στην 4η ημέρα των αγώνων

Με το δεύτερο πιάτο των αγώνων του 2ου γύρου, συνεχίζεται την Πέμπτη το συναρπαστικό Wimbledon με τους Τζόκοβιτς, Τσιτσιπά, Σφιόντεκ και Ζβέρεφ να επιστρέφουν στο All England Club.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά τη straight sets νίκη στην πρεμιέρα επί του Τάρο Ντάνιελ στο Court 18, τοποθετήθηκε σε πιο μεγάλο γήπεδο και περίπου στις 19:00GR – Nova στο Court 3 θα αντιμετωπίσει το Νο84 της παγκόσμιας κατάταξης, Εμίλ Ρουσουβουόρι για το 2ο γύρο της διοργάνωσης.

Το Νο11 του ταμπλό και του κόσμου, θα αντιμετωπίσει για 3η φορά τον 24χρονο Φινλανδό, έχοντας κερδίσει και στις δύο προηγούμενες συναντήσεις τους στο tour, το 2022 στο indoor τουρνουά της Στοκχόλμης (6-2, 6-1) και το 2023 στο indoor τουρνουά του Ρότερνταμ (7-5, 6-1).

Ο Ρουσουβουόρι μπορεί να μην έχει καταφέρει ποτέ να περάσει το 2ο γύρο του  Wimbledon στις τρεις προηγούμενες συμμετοχές του στο Λονδρέζικο Grand Slam, ωστόσο είναι ένας ποιοτικός αντίπαλος που μπορεί να γίνει επικίνδυνος στο γρασίδι, έχοντας φτάσει μέχρι και την 37η θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

O νικητής της αναμέτρησης στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον αντίστοιχο της αναμέτρησης Μπετσί Περικάρντ-Νισιόκα.

 

Το πρόγραμμα της ημέρας στο Center Court θα ανοίξει ο εφτά φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης, Νόβακ Τζόκοβιτς που θα αντιμετωπίσει (15:30GR) τον wild card Βρετανό, Νο277 στον κόσμο, Τζέικομπ Φίρνλεϊ σε ένα ακόμη διαχειρίσιμο ματς για τον Σέρβο στο Λονδίνο.

Στο Court 2 θα συνεχίσουν τη συναρπαστική τους μονομαχία Βαβρίνκα και Μονφίς με το σκορ να είναι ισόπαλο 5-5 games στο 3ο σετ και τις δύο παλιοσειρές να έχουν από ένα σετ.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και ο Βρετανικός εμφύλιος στο Court 1 μεταξύ του Τζακ Ντρέιπερ και του Κάμερον Νόρι ενώ οι διοργανωτές τοποθέτησαν το διπλό των αδερφών Μάρει με τους Χιτσικάτα/Πιρς στο τελευταίο ματς του κεντρικού court, δίνοντας την ευκαιρία στον Άντι Μάρει να αποχαιρετήσει το  Wimbledon, όπως του αξίζει, σε ενδεχόμενο αποκλεισμό.

Την έμπειρη Πέτρα Μάρτις θα αντιμετωπίσει η Ίγκα Σφιόντεκ στο δεύτερο ματς του κεντρικού court (17:30GR).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης ημέρας στο  Wimbledon

Κεντρικό Court (15:30 GR)

  • Τζέικομπ Φίρνλεϊ – [2] Νόβακ Τζόκοβιτς
  • [1] Ίγκα Σφιόντεκ – Πέτρα Μάρτιτς
  • Χιτσικάτα/Πιρς – Α. Μάρεϊ/Τ. Μάρεϊ

Court No1 (15:00 GR)

  • [32] Κέιτι Μπόουλτερ – Χάριετ Νταρτ
  • [28] Τζακ Ντρέιπερ – Κάμερον Νόρι
  • Μάρκος Γκιρόν – [4] Αλεξάντερ Ζβέρεφ

Court No2 (13:00 GR)

  • [7] Χούμπερτ Χουρκάτς – Άρθουρ Φις
  • Γκαέλ Μονφίς – Σταν Βαβρίνκα 7-6(5), 6-4, 5-5
  • [10] Ονς Ζαμπέρ – Ρόμπιν Μοντγκόμερι
  • [4] Έλενα Ριμπάκινα – Λάουρα Σίγκεμοντ

Court No3 (13:00 GR) 

  • Χαούμε Μουνάρ – [9] Άλεξ ντε Μινόρ
  • Ξινγιού Γουάνγκ – [5] Τζέσικα Πεγκούλα
  • [11] Ντάνιελ Κόλινς – Ντάλμα Γκάλφι
  • Έμιλ Ρουσουβουόρι – [11] Στέφανος Τσιτσιπάς 

Court No12 (13:00 GR)

  • Γιαφάν Γουάνγκ – [12] Μάντισον Κις
  • [10] Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ – Τσουτσένγκ Σανγκ
  • [13] Τέιλορ Φριτς – Άρθουρ Ρίντερκνες
  • Καρολίν Βοζνιάκι – [30] Λέιλα Φερνάντεζ

Court 18 (13:00 GR) 

  • [14] Ντάρια Κασάτκινα – Γιουρίκο Μιζαγιάκι
  • Λόιντ Χάρις – [14] Μπεν Σέλτον
  • [15] Χόλγκερ Ρούνε – Τιάγκο Σέιμπουθ Γουάιλντ
  • Ελίνα Αβανεσιάν – [15] Λιουμντίλα Σαμσόνοβα

Court 4 (13:00 GR) 

  • Κριστίνα Μπούκσα – Τζέσικα Μπούθας Μανέιρο
  • Λουτσιάνο Νταρντέρι – Λορέντσο Μουζέτι
  • Σνάιντερ/Βεσνίνα – Πουντίτσεβα/Τάουσον
  • Νταρτ/Λάμσντεν – Εράνι/Παολίνι

Court 8 (13:00 GR)

  • [31] Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα – Κέιτ Βόλινετς
  • Τόμας Μάχατς – Ρόμαν Σαφιούλιν
  • Θανάσης Κοκκινάκης – Λούκας Πούιγ
  • Μίνεν/Γουότσον – [14] Κένιν/Μάτεκ Σανς

Court 14 (13:00 GR)

  • [18] Μάρτα Κόστιουκ – Ντάρια Σάβιλ
  • Φλάβιο Κομπόλι – [24] Αλεχάνδρο Ταβίλο
  • Ζιοβανί Εμπετσί Πέρικαρντ – Γιοσιχίτο Νισιόκα

Court 15 (13:00 GR)

  • Γιούλια Πουντιτσέβα – [27] Κατερίνα Σινιάκοβα
  • Καμίλα Οσόριο – [20] Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια
  • [17] Άννα Καλίνσκαγια – Μαρί Μπόσκοβα
  • Κουεντάν Αλίς – [21] Κάρεν Χατσάνοφ

Court 16 (13:00 GR)

  • Φραντσίσκο Κομεσάνα – Άνταμ Γουόλτον
  • Ντάρια Σνίγκουρ – [13] Γέλενα Οσταπένκο
  • [23] Καρολίν Γκαρσία – Μπερνάρντα Πέρα

Court 17 (13:00 GR)

  • Πάουλα Μπαντόσα – Μπρέντα Φρουβίρτοβα
  • Ντένις Σαποβάλοφ – Ντάνιελ Αλτμάιερ
  • Γιουλ Νιμάιερ – [21] Ελίνα Σβιτολίνα