Μπάσκετ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 99-93: Η ματσάρα του αιώνα βάφτηκε πράσινη

Τι συνέβη όταν αντιεξουσιαστές συνάντησαν νιόπαντρο ζευγάρι!

Το ντέρμπι «αιωνίων» μετά από 10 μήνες επέστρεψε στην Euroleague με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει στην παράταση 99-93 στο ΟΑΚΑ τον Ολυμπιακό με 41 πόντους του Ράις.

Όλα τα βλέμματα της Ευρώπης ήταν στραμμένα στο ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της Euroleague, αφού δέσποζε το ελληνικό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Οι δύο «αιώνιοι» συναντήθηκαν έπειτα από 10 μήνες, αφού λόγω της συμμετοχής των ερυθρόλευκων στην Α2 δεν είναι αντιμέτωποι στην Basket League και έκαναν τη ματσάρα του αιώνα.

Πόντο – πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο

Σε ένα γήπεδο που «έβραζε» από άκρη σε άκρη, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με +5 (2-7), αλλά η ομάδα του Ρικ Πιτίνο με ένα επιμέρους σκορ 6-0 πήρε το προβάδισμα (8-7) με καλάθι και φάουλ από τον Νικ Καλάθη. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ξανά πέρασαν μπροστά με 10-13 χάρη στο δίδυμο Σπανούλη – Μιλουτίνοφ, αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τέσσερις προσωπικούς πόντους έκανε το 14-13 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-17.

Ο Ράις… ντύθηκε Φριντέτ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδιο στο γκάζι με τον Ράις να γράφει το 23-19 με καλάθι και φάουλ, αλλά ο Μπράντον Πολ ισοφάρισε (23-23) με τρίποντο και φάουλ και εκεί ο Ράις πήρε το όπλο του και φτάνοντας τους 13 πόντους έγραψε το +8 (33-25) στο 14′. Η ομάδα του Κεμζούρα απάντησε με ένα σερί 7-0 και μείωσε στον πόντο (33-32), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι τρέχοντας στο γήπεδο έφτασαν στο +7 (39-32) στο 17′ έχοντας 2/10 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους 4 (43-39), αλλά ο Ταϊρίς Ράις με buzzer beater τρίποντα έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-39 και αυτόν με 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Έγινε πάλι ντέρμπι

​Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΝτεΣόν Τόμας on fire, ο οποίος με τέσσερις προσωπικούς πόντους έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (50-39) και ο Φριντέτ με τρίποντο και φάουλ στο +13 (54-41) στο 23΄. Όμως, ο Ολυμπιακός είχε και πάλι απαντήσεις μειώνοντας στους 9 (54-45) και στους 5 (61-56) με ένα ξέσπασμα στο 28′.

Οι ερυθρόλευκοι με 12 πόντους σε λιγότερο από τρία λεπτά (2’52”) με πεντάδα τους Μπόλντγουιν, Τσέρι, Πολ, Βεζένκοφ και Ριντ πήγαν στον πάγκο για το τέταρτο δεκάλεπτο με διαφορά ενός καλαθιού (63-61) κάνοντας και πάλι ντέρμπι το ματς.  Με τον Παναθηναϊκό να έχει μηδέν λάθη. Απίστευτο!

Από το +13 στο -1

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Πολ και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 63-64 και τον Ράις να απαντά με δύο σερί τρίποντα σκοράροντας έπειτα από ώρα γράφοντας το 69-64 και μείωσε στους 3 (69-66) και θα μπορούσε να πάει στον έναν αλλά ο Πολ αστόχησε σε δύο βολές και ο Ράις έφτασε τη διαφορά στο +5 (71-66) με λέι απ στο 33΄.

Ο Αμερικανός με νέα «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. έκανε το 74-66 φτάνοντας στους 29 πόντους. Οι πράσινοι έστειλαν από νωρίς τους Πειραιώτες στη γραμμή των βολών και με ένα τρίποντο του Σπανούλη στο 35΄το ματς ήταν ισόπαλο με 76-76.

Ράις vs Πολ η τελευταία περίοδος

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με βολές έβαλε την ομάδα του μπροστά με 76-78 και ο Ράις με δύο βολές στη συνέχεια έσπασε το ρεκόρ του Σάσα Βολκόφ ξεπερνώντας τους 30 πόντους σε ντέρμπι αιωνίων από το 1994. Ο Παναθηναϊκός είχε Ράις και ο Ολυμπιακός τον Πολ που έγραψε το 78-81 με 5/6 τρίποντα και ο πράσινος άσος ισοφάρισε σε 81-81.

Στη συνέχεια, ο Τσέρι έκανε το 81-84, αλλά ο Καλάθης με 3 προσωπικούς πόντους έγραψε το 84-84 με 2:14 για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι με ένα λεπτό να απομένει πέρασε με +2 (84-86), αλλά ο Παπαγιάννης έκανε το 86-86 με 3,4 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Καλάθης έκλεψε, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Θρίλερ και στην παράταση

Στην παράταση, ο Ράις ξεκίνησε με τρίποντο (8/14) κάνοντας το 89-86, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 89-89 έχοντας 1/4 βολές με Πολ και Πρίντεζη. Ο Βασίλης Σπανούλης με λέι άπ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 89-91 φτάνοντας τους 18 πόντους, αλλά στη συνέχεια ο Φριντέτ με τρεις βολές έκανε το 92-91 με 2:34 για το τέλος.

Ο Ράις, όμως, ήταν σε μεγάλο βράδυ και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 96-91 φτάνοντας στους 41 (8/16 τρίποντα, 5/7 δίποντα, 7/7 βολές) με 103 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Παπανικολάου μείωσε στους 3 (96-93) και ο Παπαγιάννης πήγε στις βολές με 19,5 δευτερόλεπτα για το τέλος και έκανε το 97-93. Το τελικό αποτέλεσμα 99-93 διαμόρφωσε ο Τόμας με βολές.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 13 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράις 41(5/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 7/7 βολές), Παπαγιάννης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φριντέτ 7 (0/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/11 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μήτογλου 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπεντίλ, Ουάιλι (δεν έπαιξε).

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπάλντγουιν 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολ 17 (5/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 18 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Τσέρι 7 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοφ 6 (1), Πρίντεζης 7 (2/8 δίποντα), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4 (2/3 δίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-61, 86-86, 99-93