Ελληνικό Ποδόσφαιρο

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Βόλος και Λαμία

Τελικό αποτέλεσμα 1-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο

Η Λαμία ήταν καλύτερη, αν και έμεινε με 10 παίκτες στο 68′, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βόλο και παραμένει ουραγός.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς, αλλά δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν, αφού στο 14′ ο Ρόμανιτς δεν κατάφερε να σκοράρει σε τετ α τετ με τον Κλέιμαν, ενώ στο 21′ ο Αραμπούλι από κοντά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν κάπως και ισορρόπησαν την κατάσταση, χωρίς να καταφέρουν πάντως να γίνουν απειλητικοί.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47′, η Λαμία πλησίασε ξανά στο 0-1 αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά το βολέ του Μαρτίνεθ, για να έρθει τελικά το 1-0 λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 51′: Εκτέλεση κόρνερ, πλασέ του Δουβίκα και η μπάλα στα δίχτυα. Και μέχρι να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Βόλου για το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν.

Ένα λεπτό μετά το 1-0, ο Ντέλετιτς με πλασέ έκανε το 1-1, αλλά ούτε αυτός μπόρεσε να το χαρεί 100%, αφού στο 68′ είδε κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Φεράρι. Παρ’ όλα αυτά, αν και έμεινε με παίκτη λιγότερο, η Λαμία είχε δύο μεγάλες φάσεις, με τον Σκόνδρα στο 74′ και με τον Μπα στο 92′, για το 1-2, αλλά δεν το έκανε.

Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς, με τον Βόλο να είναι στην 8η θέση και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην τελευταία.

Βόλος: Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Γκρίλο (34′ Νίνης), Ριένστρα, Μπαριέντος (84′ Κρητικός), Ρενάτο, Περέα (46′ Ντεντάκης), Μπαρτόλο (67′ Μαρτίνες), Δουβίκας.

Λαμία: Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (65′ Μπιάρνασον), Τιρόνε, Ρόμανιτς (90′ Προβυδάκης), Ντέλετιτς, Αραμπούλι (65′ Μπα).