Μπάσκετ

Παναθηναϊκός αλά NBA έτρεχε με 100 στην επιστροφή του Πιτίνο συντρίβοντας τη Μπασκόνια

Ανατροπή στην υπόθεση θανάτου του 8χρονου – Το παιδί ήταν εμβολιασμένο

Ο Παναθηναϊκός στην επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο του έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ κατά διαστήματα και επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Μπασκόνια με 100-68.

Όλα τα βλέμματα στο ΟΑΚΑ ήταν πάνω στον Ρικ Πιτίνο στη δεύτερη επιστροφή του στον πράσινο πάγκο. Ο Αμερικανός προπονητής έκανε (ξανά) το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία του τριφυλλιού απέναντι στη Μπασκόνια για την 11η αγωνιστική της Euroleague και το κοινό τον αποθέωσε και στην αρχή και κυρίως στο φινάλε μετά τη μπασκετάρα που έπαιξαν οι πράσινοι φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα του.

Ο Ρικ Πιτίνο στο Παναθηναϊκός - Μπασκόνια

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν ιδιαίτερα καλός και βρέθηκε να χάνει με πέντε πόντους (5-10) στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, αλλά με ένα επιμέρους σκορ 7-0 πήρε το προβάδισμα (12-10) και δεν το ξανά έχασε τελειώντας την περίοδο με +3 (20-17), αλλά η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη σε  όλους τους τομείς.