SuperLeague 2 Επικαιρότητα Κρήτη

Ιωνικός-Εργοτέλης 2-3: Μεγάλη ανατροπή και… κορυφή! – Όλα τα γκολ (videos)

Σε ένα από τα καλύτερα και πιο ποιοτικά παιχνίδια που έχουμε δει φέτος στη Super League 2, ο Εργοτέλης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσέλιο πήρε μεγάλο διπλό από τον Ιωνικό στη Νίκαια με σκορ 2-3!

Ο Ιωνικός ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς (3ο λεπτό) με τον Ρόλε, ο Εργοτέλης στη συνέχεια ισοφάρισε στο 12’ και έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία απειλώντας την εστία του Κατσιμήτρου, χωρίς επιτυχία.

Η επανάληψη δεν είχε τόσες καλές ευκαιρίες για αμφότερες τις ομάδες όμως είχε τέρματα! Ο Πλατέλλας στο 51’ έγραψε το 2-1 και ο Τσέλιος μέσα σε δέκα λεπτά (71’, 81’) έδωσε στους Κρητικούς ένα σπουδαίο τρίποντο.

Το α’ ημίχρονο

Με ένα πολύ γρήγορο γκολ ο Ιωνικός πήρε κεφάλι στο σκορ (3’ Ρόλε) όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν στο 12’ με τον Τσέλιο.

Η μπάλα καθ’ όλη τη διάρκεια των πρώτων 45 λεπτών πήγαινε πάνω – κάτω, σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου. Εξαιρετική εικόνα και από τις δύο ομάδες, με περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις από τον Ιωνικό αλλά και καλές ευκαιρίες.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του α μέρους.

Οι γηπεδούχοι είχαν 58% κατοχή και οι κιτρινόμαυροι 42% ενώ τα φάουλ στα οποία υπέπεσαν οι δύο ομάδες ήταν 10-10.

Να σημειωθεί πώς στο 26’ έγινε αναγκαστική αλλαγή για τον Ιωνικό ο Παπαγεωργίου που πέρασε στη θέση του Μουστάκη.

Το β’ ημίχρονο

Στην επανάληψη σημειώθηκαν ακόμα τρία (!) τέρματα! Στο 51’ ο Πλατέλλας σημειώνει ένα πολύ όμορφο τέρμα για να βάλει σε θέση οδηγού ξανά τους Νικαιώτες.

Όμως ο Τσέλιος δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη! Στο 71’ και στο 81’ ο νεαρός παίκτης του Εργοτέλη πήρε το… όπλο του και με δύο γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

3’ ΓΚΟΛ! Ο Πλατέλλας βγάζει ωραία για τον Νιάσε κι εκείνος με το κεφάλι θα δώσει ωραία ασσίστ στον Ρόλε που από κοντά ανοίγει το σκορ!

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν πως ο Νιάσε ήταν σε αντικανονική θέση όμως το γκολ μέτρησε κανονικά.

7’ Σέντρα ακριβείας Ποζατζίδη για το Μανουσάκη, κεφαλιά από τον δεύτερο, λίγο άουτ!

12’ ΓΚΟΛ! Ο Τσέλιος φέρνει το ματς στα ίσια με εκπληκτικό μακρινό σουτ!

23’ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ιωνικό! Κάθετη Ματσούκα στον Ομάρ, εκείνος βγάζει παράλληλη στον αφύλακτο Κάστρο εντός μικρής περιοχής όμως ο 1ος σκόρερ της κατηγορίας δεν θα μπορέσει απλά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα!

26’ Ο Παπαγεωργίου από δεξιά βγάζει με τη μια στη μικρή περιοχή, ο Κατσιμήτρος με τα πόδια διώχνει προ του Κάστρο, που παραμόνευε!

28’ Σέντρα από δεξιά, ο Φαζός απειλεί με το κεφάλι, λίγο άουτ η μπάλα

36’ Εκτέλεση φάουλ από τον Πλατέλλα, κεφαλιά Ομάρ, ψηλά άουτ

40’ Νέα πολύ καλή στιγμή για τον Ιωνικό! Ο Νιάσε πασάρει παράλληλα, η μπάλα περνάει από όλους και φτάνει στην άλλη πλευρά στον Ματσούκα. Ο δεύτερος επιχειρεί δυνατό σουτ από καλό σημείο, ο Κατσιμήτρος λέει «όχι» με τα πόδια!

Β’ ΜΕΡΟΣ

48’ Σουτ του Ρόλε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η προσπάθειά του κατέληξε ψηλά…

51’ ΓΚΟΛ! Ωραίος συνδυασμός Ρόλε, Κάστρο και Πλατέλλα, ο τελευταίος μετά από ωραία κάθετη του Κάστρο «τσίμπησε» τη μπάλα και νίκησε τον Κατσιμήτρο εντός περιοχής για να γράψει το 2-1!

71’ O Πογκοσιάν έδωσε στον Κάστρο, εκείνος γύρισε προς τα πίσω και ο Ρόλε δε μπόρεσε να ευστοχήσει από το ύψος της μεγάλης περιοχής!

71’ ΓΚΟΛ! Ο Τσέλιος με ωραίο σουτ έπειτα από πάσα του Σερβιλάκη στέλνει τη μπάλα στη γωνία του Γκίνη για το 2-2!

81’ ΓΚΟΛ! Ο Εργοτέλης με τον Τσέλιο ο οποίος σημειώνει χατ-τρικ, μπαίνει μπροστά στο σκορ! Ο Σερβιλάκης ήταν αυτός που σέντραρε, η μπάλα πέρασε από αρκετό κόσμο και έφτασε στον Τσέλιο ο οποίος παραμόνευε στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Με σουτ στην κίνηση έκανε τρία τα τέρματα των κιτρινόμαυρων.

90’ Εκτέλεση φάουλ από τον Πλατέλλα, ο Κατσιμήτρος βγήκε προ του Μάναλη και τραυματίστηκε στο λαιμό… Οι γιατροί του δίνουν τις πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια σηκώνεται και συνεχίζει.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Αμπούντ-Ομάρ, Μουστάκης (26′ λ.τ Παπαγεωργίου), Κύργιας (46′ λ.τ Πογοσιάν), Φαζός, Γκοτσούλιας (85′ Μάναλης), Νιάσε (85′ Μπρίτο), Ματσούκας, Ρόλε (80′ Βλαχομήτρος), Κάστρο, Πλατέλλας.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Ποζατζίδης (57′ Σερβιλάκης), Νεράλ, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος, Άμπι (46′ Μπουτσάκης), Μανουσάκης (57′ Μπουρσέλης), Κωστανάσιος (66′ Κοκκίνης), Κόνραντ (86′ Σαρρής).

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας), Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας)
Κίτρινες: Αμπούντ-Ομάρ, Φαζός, Βλαχομήτρος – Μαζουλουξής

Μετά την μεγάλη νίκη επί του Ιωνικού, ο προπονητής του Εργοτέλη Γιάννης Ταουσιάνης παρέθεσε δηλώσεις κατά τις οποίες «έβγαλε το καπέλο» όπως ανέφερε χαρακτηριστικά στους ποδοσφαιριστές οι οποίοι έδειξαν τρομερή ψυχραιμία και ανέτρεψαν το σκορ.

Αναλυτικά η τοποθέτηση του Γιάννη Ταουσιάνη:

«Είχα πει πριν το παιχνίδι ότι θα αγωνιστούν δύο πάρα πολύ καλές ομάδες με διαφορετικά χαρακτηριστικά και ενδεχομένως θα βλέπαμε ένα ματς το οποίο θα διαφήμιζε την κατηγορία και θα δικαιολογούσε το ότι πάρα πολύς κόσμος ασχολείται με τη Super League 2. Έτσι έγινε με ένα συναρπαστικό παιχνίδι για όσους το παρακολούθησαν με καλές στιγμές και από τις δύο ομάδες.

Μπορεί να δεχθήκαμε την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, παρόλα αυτά κάναμε ένα εξαιρετικό εικοσάλεπτο και δίκαια νομίζω ισοφαρίσαμε. Από εκεί και πέρα υποφέραμε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κι αυτό γιατί δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε μπάλα δίνοντας δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στον αντίπαλο.

Μπαίνοντας μετά στην επανάληψη και θέλοντας να αλλάξουμε αυτή την εικόνα του δεύτερου μισού του πρώτου, δεχτήκαμε πάλι την ψυχρολουσία του γκολ, στο ξεκίνημα κι εδώ είναι το σημείο που θέλω να βγάλω το καπέλο σ´ αυτά τα παιδιά και να πω ότι αισθάνομαι τυχερός που τα έχω ποδοσφαιριστές. Η ηρεμία, η ωριμότητα και η υπομονή που έδειξαν κάνοντας μία τεράστια ανατροπή απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει πάρα πολύ ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια στα παιδιά και συνεχίζουμε!»

Δείτε πως ο Εργοτέλης πήρε το διπλό κόντρα στον Ιωνικό με 3-2.